sú bezmocní. Za terajší stav však vinia aj samotných turistov.
STARÁ ĽUBOVŇA. Nedeľa, teplé, jesenné, slnečné poludnie. Na parkovisku pod Ľubovnianskym hradom sa miesi množstvo ľudí. Väčšina sa prišla pozrieť na Hubertovské slávnosti do neďalekého skanzenu. Príjemné počasie prilákalo turistov aj na Ľubovniansky hrad. Ku hradu musia vystúpať po vlastných po strmej ceste. Na pníku pri zatvorenom bufete sedí asi 7-členný kŕdlik špinavých rómskych detí.
Ruka na kabelke
K bufetu sa pomalým krokom blíži štvorčlenná rodinka. Vychutnáva si nádherný deň. Rómčatá nedajú na seba dlho čakať. Len čo skupinku uvidia vchádzať na cestu, hneď sú pri nej. "Dajte nám korunu, dajte!" kričia obtrhané deti. Dospelí rázne zakrútia hlavou na znak nesúhlasu. Ich deti sa bližšie primknú k rodičom, chytia ich za ruky a pridajú do kroku. Rómovia s nimi pokračujú v ceste. Skúšajú to tentoraz s prosebnými pohľadmi. Ani tie nezaberajú. Dvaja odvážlivci siahajú žene na kabelku, mužovi na fotoaparát, ktorý ma prevesený cez plece.
"Ale už aj zmiznite! Nič vám nedáme," zvyšuje hlas hlava rodiny. Nepomáha. Podsadčania sa im stále motajú popod nohy, načahujú ruky a žobronia. Rodinku oslobodí až skupina Poliakov, ktorá sa práve vynorila na ceste. Hneď na začiatku dostane najrýchlejší z nich od muža v stredných rokoch mincu. Asi päť korún. Hneď sú pri ňom aj ostatní. Poliak si uvedomuje, že urobil osudovú chybu. Buď dá niečo aj ostatným, alebo sa detí tak skoro nezbaví. Nepomáha ani rázne zahriaknutie ostatných členov skupiny. Rómovia idú s nimi takmer až ku hradnej bráne...
Turisti: Sme šokovaní
"Bolo nám to strašne nepríjemné. Sme ľudia, ktorí neodmietnu pomoc, ale táto drzosť nás šokovala. Keby som si nepritisla kabelku k telu a nič si nevšimla, normálne by mi z nej to chlapčisko niečo vybralo. Aj deti sa báli. Troška nám to skazilo dnešný výlet. Kde sú preboha policajti? Mali by s tým niečo robiť!" reagovala na malých dotieravých žobrákov pani Mária.
"Tak toto som zažil naposledy na dovolenke v Egypte. Nemám s tým problém. Snažím sa vždy niekomu niečo dať. Viem, že to nie je dobré. Urobil som chybu. A či mi to neskazí výlet na hrad? Určite nie," zamyslí sa Poliak.
Nevedia si rady
Správca hradu Dalibor Mikulík tvrdí, že si so žobrajúcimi deťmi nevie rady. Keď vyjde z hradu a deti rozoženie, po desiatich minútach sú späť. Malí žobráci sa objavili znova v tejto sezóne. "Viem, nie je to dobrá vizitka. Vlani tu bol absolútny pokoj. Bufet pod hradom bol totiž otvorený. Obsluha dávala pozor na to, aby tam nik nežobral. Ak niekto obťažoval turistov, jednoducho ho vyhnali. Zabralo to. Celý rok sa tam nik neukázal," hovorí správca.
Tohto roku je bufet zatvorený. Žobrajúce deti sa preto vrátili. D. Mikulík hovorí, že na vine sú sčasti aj samotní turisti. "Tieto deti sú ako holuby. Keby im nič nedávali, tak tam nechodia. Vedia však, že vždy niečo dostanú, tak ľudí obťažujú," dodáva.
Polícia bezmocná
Ako sme sa dozvedeli od detí, žobrať ich posielajú rodičia. Keď majú dobrý deň, každý z nich "zarobí" aj 50 korún. Peniaze však ich rodičia často minú na alkohol a cigarety. "Tie deti tam nie sú stále. Nie je to pravidelné. Vyberajú si dni, keď je pod hradom veľa ľudí. V nedeľu som tam bol osobne a poslal som ich preč. Naše hliadky tam pravidelne chodia. Nie je to iba problém Starej Ľubovne. Žobrajúce deti sú všade. Videl som ich v Poprade, aj v Slovenskom raji," hovorí náčelník Mestskej polície v Starej Ľubovni Oskar Ščigulinský.
Pomôže otvorený bufet
Jediné riešením problému je podľa D. Mikulíka to, že podnikateľ znova sprevádzkuje bufet. "Nepomáha nič. Ani ponosy polícii, či sociálnemu úradu. Toto je ľahké a efektné riešenie. Majiteľ sľúbil, že v budúcej sezóne bufet znova otvorí. Dúfam, že potom žobrajúce deti zmiznú," uzatvára správca hradu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš