rokovaní. Dôvodom bola zlá hospodárska situácia v podniku. Návrh na odvolanie predložil primátor Boris Hanuščak. Zároveň predložil aj návrh na menovanie nového riaditeľa Baposu. Stal sa ním Vladimír Zoľák, zastupujúci vedúci oddelenia správy mestského majetku.
BARDEJOV. Činnosť mestského podniku Bapos je zameraná na udržiavanie čistoty v meste, spravuje miestne komunikácie, verejné priestranstvá a parkoviská. Stará sa o údržbu verejného osvetlenia, zelene a parkov. Spravuje cintoríny a trhoviská. Stará sa aj o hygienické zariadenia, údržbu športovísk a odchyt túlavých zvierat. V rámci vedľajšej činnosti poskytuje pohrebné služby, prevádzkuje parkoviská, má chemickú výrobu a robí prenájom majetku. Vedľajšia činnosť Baposu by sa však mala skončiť k 31. decembru.
Savčinský: Čo dramatického sa udialo?
K návrhu na odvolanie Michala Prokopa primátor Boris Hanuščak povedal, že Baposu sa nedarí zlepšiť ekonomiku. Poslanec Vladimír Savčinský (SDKÚ) na to reagoval, že keby bol návrh na odvolanie riaditeľa Baposu predložený pred rokmi, tak by ho bez váhania podpísal: „Čo sa však dramatického stalo, že jeho odvolanie prichádza práve teraz?"
Aj poslanec Dušan Divulit (SNS) mal výhrady: „Pred rokmi skupina 'papológov' začala likvidovať hlavnú činnosť Baposu, nakladanie s odpadmi. Pritom nedávno vedúci oddelenia ekonomiky priznal, že výhrady týkajúce sa Baposu pri nakladaní s odpadom neboli opodstatnené, lebo podnik bol finančne poddimenzovaný."
Jedným hlasovaním odvolávali i menovali
Sedemnásť poslancov napokon hlasovalo za odvolanie Prokopa z funkcie riaditeľa Baposu, traja za držali a iba Dušan Divulit hlasoval proti. Paradoxne, jediným spojeným hlasovaním odvolali bardejovskí poslanci riaditeľa Prokopa a aj menovali nového Zoľáka. Predseda návrhovej komisie znenie uznesenia, za ktoré mali poslanci hlasovať, ani neprečítal.
Nový riaditeľ sa nepredstavil
Bez výberového konania na funkciu riaditeľa Baposu teda poslanci menovali Vladimíra Zoľáka. Pred hlasovaním niektorí ani nevedeli, koho vlastne schvaľujú. Zoľák síce pri hlasovaní o jeho menovaní za riaditeľa na rokovaní zastupiteľstve prítomný bol, ale svoje predstavy o tom, ako mieni ekonomiku podniku ozdraviť, nepredniesol. Pritom takáto požiadavka zo strany poslancov odznela.
Rokovací poriadok výberové konanie nevyžaduje
S otázkou, prečo na riaditeľa Baposu nebolo vypísané výberové konanie, sme oslovili hlavného kontrolóra mesta Vladimíra Harajdu. Uviedol, že po komunálnych voľbách, začiatkom roku 2007 zastupiteľstvo zmenilo rokovací poriadok v tom zmysle, že riaditeľov príspevkových i rozpočtových organizácií, rovnako ako aj náčelníka mestskej polície, menuje zastupiteľstvo na návrh primátora. V Bardejove má väčšinu 13-členný poslanecký klub Smer, HZDS, HZD, KSS a NEKA.
Exriaditeľ sa nevydruje
Oslovili sme aj odvolaného riaditeľa Michala Prokopa. Hovoriť s nami však nechcel. Preto sme sa obrátili na poslanca Dušana Divulita, ktorý jediný hlasoval proti jeho odvolaniu z funkcie. „Prokopa už zastupiteľstvo odvoláva roky. Preto, rovnako ako kolega Savčinský, nechápem, čo dramatické sa zrazu udialo, že sme sa ho teraz chceli zbaviť. Som zvedavý, aké úspechy dosiahne Bapos pod novým riaditeľom. Prichádza z mestského úradu. Bude výkonnou silou mesta."
Divulit zdôraznil, že aj riaditeľ Prokop bol priamo riadený mestským úradom a primátorom: „Kládli sa naňho aj také úlohy, ktoré musel vykonať a nedostal na ne financie. Tým pádom sa podnik druhotne zadlžoval. Vinu nevidím ani tak v riaditeľovi, ako v systéme, ktorý je tu dlhodobo zavedený." Podľa Divulita možnosti na finančné ozdravenie podniku pritom boli: „Roky sa rozpočet Baposu nemenil, roky dostával z mesta príspevok 60 miliónov korún. Prepustenie zamestnancov a zrušenie niektorých činností malo vytvoriť 30 - 40 miliónové úspory. Preto povedať, že vinníkom je riaditeľ Prokop, je umytie si rúk nielen primátora, ale aj poslancov."
--- FAKTY ---
Hospodárenie Baposu
n Michala Prokopa poslanci menovali za riaditeľa v októbri 2003. Za prvý polrok 2004 vykázal Bapos pohľadávky za 9 miliónov korún a záväzky za 15,9 milióna Sk. V rovnakom období roka 2005 však už mal pohľadávky za 13,4 milióna a záväzky 26 miliónov Sk. Mesto začalo situáciu v Bapose riešiť. Zrušilo časť podnikateľskej činnosti, s tým bolo spojené prepúšťanie. Počet zamestnancov Baposu sa znížil z 245 na 205. V roku 2005 bolo hospodárenie v Bapose už v pluse. Podnik vykázal zisk 36-tisíc z hlavnej činnosti a 5-tisíc z podnikateľskej. Aj minulý rok skončil Bapos so ziskom 39-tisíc korún, oproti roku 2006 to bol nárast o 6-tisíc. Čo sa týka hospodárenia za I. polrok 2008, Bapos dosiahol kladný hospodársky výsledok 31-tisíc Sk. Pohľadávky mal 11,9 milióna korún a záväzky 15 miliónov. K 30. júnu 2008 zamestnával 172 ľudí.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš