Baníctvo v prehistórii Spiša
Dnes štartujeme seriál článkov o minulosti a súčasnosti baníctva v spišskom regióne, ktorý pripravujeme v spolupráci s neziskovou organizáciou Rochus Rozvoj Spiša a Baníckym spolkom Spiš. Počas nasledujúcich 12 týždňov nájdete vždy v sobotu na tomto mieste zaujímavé čítanie.
SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Spiš je región s bohatou históriou a svojbytným postavením v správnom usporiadaní všetkých štátnych útvarov, do ktorých bolo včlenené dnešné územie Slovenska. Bol samosprávnou jednotkou s mocenskými centrami Čingov a Dreveník pravdepodobne už počas Veľkomoravskej ríše, po jej zániku v časoch formovania sa Uhorského kráľovstva komitátom a neskôr župou so sídlom na Spišskom hrade. Napriek drsnej klíme a nie práve najúrodnejšej pôde to bol kraj bohatý s prosperujúcimi mestami a mocnou šľachtou. V niektorých patril medzi najbohatšie a najrozvinutejšie oblasti Uhorska. V čom je tajomstvo tohto úspechu?
Baníctvo má už od vekov veľký význam
Pri hľadaní odpovede narazíme na nesmierny význam dobývania a využívania nerastného bohatstva, konkrétne rúd medi, striebra a železa v Spišsko-gemerskom Rudohorí. Dávne prírodné geologické sily nahromadili medzi Hornádskou kotlinou a vápencovými vrchmi Slovenského krasu obrovské množstvo nerastov v podobe rudných žíl, zoskupených do rudných polí. Rudné žily v spišskej časti Rudohoria boli tvorené prevažne uhličitanom železitým sideritom, čiže rudou železa, v ktorom sa v rozptýlenej podobe vyskytujú "žlté" medené rudy (minerál chalkopyrit) a medenonosné, prípadne aj striebronosné "plavé kyzy" (tetraedrit). Niekedy sa chalkopyritové rudy vyskytujú samostatne (v Novoveskej Hute). Osobitným typom ložiska medených rúd bol Smolník, kde sa chalkopyrit vyskytoval rozptýlený v mohutných vrstvách impregnačného pyritu.
Prírodné suroviny zohrávali v dejinnom vývoji ľudstva vždy jednu z rozhodujúcich úloh. Na jeho prítomnosti sa zakladalo reálne bohatstvo ľudí, ktorí sa zaoberali vyhľadávaním a dobývaním rúd a ich spracovaním na kovy rozhodujúce suroviny civilizačného pokroku.
Informácie o baníctve sa vynárajú už z prvých zachovalých písomných zmienok o Spiši. Baníctvo tu bolo v časoch tesne po vpáde Tatárov (roky 1241-1243), ale muselo byť aj pred ním, veď dobové pramene poukazujú na jestvovanie starých opustených baní, hút a iných stôp po baníctve. Predpokladá sa, že spišské ložiská boli dobývané v širokom diapazóne prehistorických období: ak budeme cúvať proti prúdu času, tak možno v časoch formovania sa Uhorska, Veľkej Moravy, v časoch hypotetickej prítomnosti Keltov v tomto priestore, v časoch ľudí Púchovskej kultúry, v dobe železnej a bronzovej.
Archeologické nálezy
Predpokladať dobývanie a hutnícke spracovanie medi či železa v týchto dobách umožňuje množstvo archeologických nálezov, nájdených hlavne v Hornádskej kotline. Prevládajú nálezy, svedčiace o miestnom metalurgickom spracovaní kovov. Priamo v ložiskových oblastiach sa takéto indície nenašli (alebo nehľadali), alebo (možno) boli zničené neskoršou stredovekou, alebo novovekou ťažbou. V každom prípade tu odjakživa jestvovali podmienky pre využívanie rúd: boli tu početné ložiská vychádzajúce na povrch, bohaté lesy poskytujúce drevo na výrobu uhlia, tiekli tu prudké toky potokov a riečok na pohon dúchadiel, zvyšujúcich teplotu v hutníckych peciach. Práve početné "východy" rudných žíl na povrch uľahčovali prácu baníkov vďaka zvetrávaniu pôvodných minerálov na mäkké limonity, ľahšie spracovateľné v prvých primitívnych hutách. Ruda sa dobývala kopaním a rozpukávaním skál pomocou ohňa a vody v povrchových dobývkach pingách, usporiadaných do línii pozdĺž žíl a pretínajúcich kopce južného Spiša.
Indíciou rozvinutého baníckeho a hutníckeho spracovania miestnych surovín sú početné nálezy, svedčiace o čulom obchode s týmito surovinami, napríklad existencia našej najstaršej opevnenej osady na starovekej obchodnej ceste pri Spišskom Štvrtku na Myšej hôrke z bronzovej doby. Cesta spájala staroveký Spiš s civilizačnými centrami Stredomoria, najmä achájskym Gréckom.
Autor: Marián Jančura
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš