PAVOL HUDÁK, pavol.hudakkorzar.sk
Ruch okolo Štrbského Plesa neutícha. Obyvatelia Štrby a jej starosta Michal Sýkora tvrdia, že za rok gazdovania zmenili Štrbské Pleso k lepšiemu. Podľa nich vzniknutá situácia, keď Ústavný súd pred niekoľkými dňami zvrátil minuloročný verdikt Najvyššieho súdu ohľadom vlastníctva Štrbského Plesa, im ich plány môže zbytočne pribrzdiť. Primátor mesta Vysoké Tatry Ján Mokoš má však na vec iný názor.
ŠTRBSKÉ PLESO. Podľa starostu Štrby M. Sýkoru pripravila obec množstvo projektov, ktoré by Štrbskému Plesu mali prinavrátiť jeho dávnu slávu. V známom stredisku by mal dominovať šport, najmä lyžovanie, a cestovný ruch. Štrba chce lyžiarom ponúknuť nové zjazdovky. Už počas nadchádzajúcej zimy by mala byť v prevádzke nová zjazdovka zo Soliska až po Esíčko. Do troch rokov by mala byť dobudovaná zjazdovka cez Rakytovec a Riečavy až do Tatranskej Štrby. Pod Štrbský štít sa vrátili skoky na lyžiach. Koncom marca sa tu súťažilo o tituly majstrov Slovenska v skokoch na lyžiach v severskej kombinácii.
Problémom sú doprava a parkoviská
Podľa Michala Sýkoru sú najväčším problémom Štrbského Plesa doprava a parkovanie. Obec to chce riešiť výstavbou novej cesty a podzemných parkovísk pri každom väčšom hoteli. Financie na tieto projekty by sa mali nájsť.
"Štrbské Pleso najviac prispievalo do kasy mesta Vysoké Tatry, ale bola to jednosmerka," povedal riaditeľ hotela Patria Jozef Bendžala.
Štrba v tomto roku investuje do správy Štrbského Plesa 6,7 milióna korún, no príjmy z tejto časti obce budú o milión korún nižšie.
Stavajú sa najmä na cestovný ruch
Štrba chce Štrbské Pleso premeniť na významné stredisko cestovného ruchu. Ulice osady už nie sú bez názvov, ale nesú mená po významných osobnostiach, ktoré sa pričinili o rozvoj osady Szentiványi, Móry, Maša Haľamová a pod.
Obec chce v rámci cestovného ruchu rozvíjať infraštruktúru, doplnkové aktivity pre turistov a zlepšiť propagáciu i marketing. Po osade sa má opäť prechádzať medveď, presnejšie človek v medveďom "úbore". Táto atrakcia sa kedysi v Tatrách tešila veľkej popularite.
Mokoš: Väčšina projektov je našich
Primátor mesta Vysoké Tatry Ján Mokoš má však na vec iný názor. "Väčšinu projektov, presnejšie takmer všetky, sme rozbehli my," hovorí. "Pripravili sme územný plán, zjazdovky, rekonštrukciu hotelov a ďalších zariadení. Pracovali sme na športových podujatiach svetového významu."
Kým starosta Sýkora hovorí viac o športe a cestovnom ruchu, primátor Mokoš sa nevzdáva modelu Štrbského Plesa, kde sa zachová liečebná a kúpeľná funkcia osady. Podľa Sýkoru sú projekty, ktoré uviedol, iba zlomkom toho, čo má Štrba ešte v zásobe.
Až čas a zrejme ďalšie súdne pojednávania ukážu, kto svoje predstavy o atraktívnej tatranskej osade naplní.
* * *
O Štrbe
n Štrba považuje osadu Štrbské Pleso za svoje historické územie, o ktoré rozhodnutím štátu v 40., resp. 50. rokoch minulého storočia prišla. O prinavrátení osady od mesta Vysoké Tatry obec usilovala od roku 1990. Právoplatným rozhodnutím Najvyššieho súdu SR z augusta minulého roka toto územie s rozlohou 2013,5 ha získala. V minulom týždni však Ústavný súd SR zvrátil rozhodnutie Najvyššieho súdu SR. Aj mesto Vysoké Tatry aj obec Štrba teraz čakajú na písomné rozhodnutie Ústavného súdu. "Potom uvidíme, ako budeme postupovať," tvrdia zhodne Mokoš aj Sýkora.
Autor: sdk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš