Občianski aktivisti a antikorupčné organizácie krútia hlavami. Čo sa to deje, takto Tatranci zvyšujú verejnú kontrolu?
VYSOKÉ TATRY. Kontrolór kameramanom STV a TA3 doslova povedal: "Trvám na tom, aby moja tvár nebola snímaná." Až po vyriešení tejto požiadavky mohol predsedajúci primátor Ján Mokoš nechať poslancov rokovať ďalej.
Na dôvody, okolnosti a správnosť požiadavky sme sa kontrolóra Janíčka opýtali. Okrem jednej otázky - na základe akého zákona požadoval zákaz snímania, kontrolór na všetky odpovedal. Zverejniť odpovede ale nedovolil.
Kontrolór je orgán verejnej moci
Ivan Rončák z Transparency International Slovensko dedukuje, že kontrolór sa mohol odvolávať na zákon o ochrane osobných údajov. "Ten také niečo umožňuje. Na druhej strane tu je zákon o obecnom zriadení a tlačový zákon, ktoré orgánom verejnej moci vrátane kontrolórov miest ukladajú povinnosť poskytovať informácie istým spôsobom," hovorí Rončák. Tieto povinnosti nie sú dotknuté ustanoveniami iného osobitného predpisu.
Rončák: Neobstojí to
Rončák pripúšťa, že v prípade stretu viacerých zákonov môžu nastúpiť spory právnikov o výklad. V etickej rovine však podľa Rončáka nie je o čom diskutovať. "Kontrolór v čase výkonu svojej funkcie, teda i na zastupiteľstve, sa jednoducho nemôže považovať za súkromnú osobu. Preto akési skrývanie sa pred kamerami a médiami v žiadnom prípade neobstojí," povedal Rončák.
Nezverejnil materiály
Kontrolórov postoj odsudzuje i občiansky aktivista Rastislav Brabec. "Podobný prípad riešili v B. Bystrici, kde jeden policajt ako verejný činiteľ sa nechcel dať odfotografovať. Súd mu ale nedal za pravdu," povedal Brabec. Toho škrie ďalšia skutočnosť. Kontrolór Janíčko odmietol na internete zverejniť materiál, ktorý predkladal do mestského zastupiteľstva. Zverejňovanie týchto materiálov dohodlo Brabcove občianske združenie Pre Tatry v takzvanej "májovej dohode" s vedením mesta.
Spor o osobné údaje
Kontrolór Janíčko na zasadnutí dôvodil, že výsledky kontrol by mohli obsahovať osobné údaje. "Ja sa zodpovedám iba poslancom a tí mi požiadavku zverejňovať materiály nedali," reagoval na Brabcovu kritiku Janíčko. "Je nám to ľúto. Nezverejnený materiál podľa nás žiadne nezverejniteľné informácie neobsahoval," myslí si aktivista Brabec.
Prednosta: Otvorenosť je dôležitá
Prednosta mesta Juraj Hudáč hovorí, že kontrolór stojí mimo jeho kompetencií. "Kontrolóra volia poslanci. Preto svoj sľub zverejňovať všetky materiály môžem garantovať iba za ostatné oddelenia mestského úradu," vysvetlil Hudáč.
Ten sa vyjadril i ku kamerovej kauze. "Môžem hovoriť len za seba, ja s kamerami problém nemám. Podľa skúseností sa médiá takmer nikdy nepýtajú na informácie, ktoré by obsahovali osobné údaje," povedal prednosta Hudáč. Podľa prednostu je veľmi dôležité, aby samospráva bola voči verejnosti čo najotvorenejšia.
TOMÁŠ TIŠŤAN
--- BEZ ODPOVEDE ---
Otázky položené kontrolórovi Janíčkovi
1. Na základe akého právneho predpisu odmietate nechať si snímať kamerou svoju tvár?
2. Mimo akýchkoľvek predpisov a zákonov, prečo máte takú požiadavku?
3. Nemyslíte si, že takýto postup ide priamo proti duchu a poslaniu funkcie verejného kontrolóra?
4. Prečo nechcete zverejňovať materiály na základe takzvanej "májovej" dohody?
--- POZNÁMKA ---
Mestský úrad nie je súkromná firma
Istý čas som pracoval v denníku SME a môžem povedať, že v Korzári je robota v istom zmysle oveľa ťažšia. Ak riešite napríklad to, či Ficova družina robí divné veci, hlúpe kšefty alebo neetické čachre, i to má svoje dôsledky.
Úplne iná káva ale je, ak sa snažíte pozrieť a rozriešiť pochybnosti nad konaním ľudí, ktorých denne stretávate na chodbách, zdravíte sa, máte k nim osobnejší vzťah. Neostáva nič, len prvotné zábrany prekonať. Netrvá to dlho, lebo idealisticky veríte, že články o problémoch v novinách môžu pomôcť im, mestu a ľuďom.
Aj keď kontrolóra nebolo počas niekoľkých dní možné zastihnúť na viacerých telefónnych číslach, v priateľskej debate na chodbe odpovedal skoro na všetky otázky. Odpovede boli zaujímavé a mali istú logiku. O to je väčšia škoda, že pre nesúhlas si jeho stanoviská obyvatelia nemôžu porovnať s výhradami spolkov na ochranu transparentnosti.
Ak niekto kandiduje na verejnú funkciu, musí rátať s tým, že ho budú snímať i televízne kamery. Mestský úrad nie súkromná firma. Aj plat sa platí len z daní nás všetkých. Verím, že viac ako 4 000 občanov Vysokých Tatier, ktorí tieto nemalé desiatky musia odovzdávať, majú nárok v televízii či novinách vidieť tvár človeka, ktorý na verejný majetok v meste dohliada.
TOMÁŠ TIŠŤAN
Autor: Tokajské vinobranie
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš