Sokolom, najdlhšou a najmohutnejšou roklinou tohto národného parku.
HRABUŠICE. V auguste 1898 zdolali členovia Uhorského karpatského spolku zo Spišskej Novej Vsi pod vedením profesora tunajšieho gymnázia Martina Rótha najdivokejšiu roklinu Slovenského raja Veľký Sokol. Takmer päťkilometrovú roklinu so skupinou turistov prešiel o mesiac neskôr aj umelecký fotograf V. Forberger, ktorý urobil prvé fotografie tiesňav Slovenského raja. Po M. Róthovi pomenovali najdivokejšiu časť rokliny, a to v závere Veľkého Sokola. Na začiatku Róthovej rokliny je pamätná tabuľa profesorovi, ktorý sa so svojimi priateľmi zaslúžil o spoznávanie dovtedy neprístupných častí Slovenského raja.
Predseda združenia Mikroregión Slovenský raj Štefan Labuda informoval, že tieto historické okamihy si pripomenú aj účastníci dnešného cyklomaratónu v Slovenskom raji. "Týmto podujatím si Mikroregión Slovenský raj pripomína aj 110. výročie prechodu tiesňavami Veľkého Sokola," uviedol Š. Labuda.
Roklina Veľký Sokol bola po júlových povodniach vyše mesiaca zatvorená, v súčasnosti je opäť prístupná pre turistov.
Autor: top
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš