Korzár logo Korzár Spiš

Na urýchľovači pracovali aj Slováci

V týchto dňoch v komplexe Európskej organizácie pre jadrový výskum (CERN) neďaleko Ženevy spustili do skúšobnej prevádzky najväčší časticový

urýchľovač na svete LHC. Jeho úlohou je simulovať zrážky častíc pri vzniku vesmíru. Na príprave tejto jedinečnej vedeckej udalosti sa podieľali aj Slováci.

PREŠOV. Jozef Mačo, ktorý pôsobí na Súkromnom gymnáziu v Prešove, sa zúčastnil jedného z workshopov, ktoré CERN organizuje.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
0 seconds of 0 secondsVolume 0%
Press shift question mark to access a list of keyboard shortcuts
00:00
00:00
00:00
 
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vedecké mestečko

Komplex organizácie CERN, ktorý sa nachádza na švajčiarsko-francúzskej hranici, pripomína malé vedecké mesto. Medzinárodný tím vedcov tu pracoval na spustení najväčšieho urýchľovača častíc LHC. Je umiestnený v podzemnom tuneli, ktorého priemer dosahuje neuveriteľných 26 km. Cieľom experimentu je vysvetlenie pôvodu hmotnosti častíc a v neposlednom rade simulácia vzniku vesmíru. Práve vďaka tomu si tento experiment získava stále väčšiu pozornosť verejnosti a to aj vďaka kontroverznej knihe Dana Browna Anjeli a démoni, ktorej dej sa odohráva práve v CERN-e.

SkryťVypnúť reklamu

Anjeli a démoni sú fikciou

Jozef Mačo však upozorňuje, že v spomínanom diele je nejeden výmysel: "Je napríklad veľmi nepravdepodobné, že pri spustení LHC by došlo k vzniku čiernej diery, ktorá by pohltila Zem." V knihe sa tiež spomína výskum antihmoty a jej ničivej sily. "V CERN-e sa z niektorých častíc skutočne podarilo vyrobiť antihmotu, ide však o zanedbateľné množstvo," vysvetlil J. Mačo.

Na vývoji sa podieľali aj Slováci

Vývoj LHC možno považovať za úspešný. Súčasťou zariadenia sú štyri obrovské detektory, ktorých úlohou je zaznamenávať priebeh experimentu. "Tieto detektory sú tisíckrát citlivejšie, ako bežné RTG zariadenie. Takýto detektor dokáže napríklad premietnuť kompletný 3D model žaby s minimálnou dávkou žiarenia, teda je menej škodlivý," uviedol Mačo a dodal, že na výrobe týchto detektorov sa podieľali slovenskí vedci.

SkryťVypnúť reklamu

Do CERN-u sa možno dostať vďaka študijným alebo pracovným úspechom (študenti a profesori), pričom výber má na starosti Prírodovedecká fakulta P.J. Šafárika v Košiciach, ktorá pobyty organizuje.

Autor: kašč

Najčítanejšie na Spiš Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 226
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 251
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 074
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 108
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 788
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 228
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 544
  8. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 537
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu