MICHAL FRANK, michal.frankkrozar.sk
Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) SR ukončil kontrolu v mestskej obchodnej spoločnosti Prešov Real, s. r. o. Správou z kontroly sa zaoberala mestská rada, po ktorej viceprimátorka Katarína Ďurčanská uviedla, že odvolanie šéfa Realu bolo na mieste, lebo sa potvrdili podozrenia voči jeho osobe. Bývalý konateľ a riaditeľ Jozef Kislík sa však bráni. Tvrdí, že konal v súlade so zákonom a právomoc rozhodnúť vo veci má iba súd.
PREŠOV. Jozefa Kislíka sme oslovili po spomínaných vyjadreniach. Uviedol, že sa k správe nevie vyjadriť, lebo materiál nevidel, ale že tak urobí neskôr. "Škoda, že som sa nevedel hneď vyjadriť, ale je to preto, lebo som nemal k dispozícii správu," povedal na úvod rozhovoru J. Kislík.
"Za účtovné chyby nezodpovedám"
"Správa NKÚ obsahuje 11 strán. O konateľovi spoločnosti je v správe uvedených 6 viet. Pani viceprimátorka sa zamerala práve na ne, pričom veci boli vytrhnuté z kontextu," uviedol exkonateľ realu a pokračoval: "Kontrola bola zameraná predovšetkým na účtovníctvo spoločnosti Prešov Real, ktoré nevykonával ani riaditeľ, ani konateľ tejto spoločnosti, ale na plný úväzok zamestnaná účtovníčka spoločnosti. NKÚ zistil nedostatky v účtovníctve, za ktoré určite nezodopovedá riaditeľ spoločnosti, teda nie ja. Podľa môjho názoru ide o záležitosti spadajúce do pracovnej náplne účtovníčky, ktorá bola zamestnaná v spoločnosti od jej vzniku a nie do mojej pracovnej náplne."
Podľa Kislíka majú obvinenia voči nemu "odpútať pozornosť od zistených nedostatkov spoločnosti, za ktoré zodpovedá osoba lojálna súčasnému vedeniu".
Kislík: Niektoré úkony môže vykonávať len konateľ
Správa NKÚ, tlmočená zástupkyňou primátora, vyčíta bývalému štatutárovi, že sám sebe navýšil plat, sám si dal odmeny a zmenil pracovnú zmluvu z doby určitej na dobu neurčitú. "Musím upozorniť na to, že skutočnosti uvedené v správe sú predmetom súdneho sporu medzi spoločnosťou Prešov Real a mojou osobou. Len súd je oprávneným orgánom rozhodnúť o tom, či bol porušený zákon. NKÚ takúto kompetenciu nemá," reagoval na obvinenia a zdôraznil, že sú vytrhnuté z kontextu s cieľom pôsobiť na verejnú mienku.
Podľa jeho slov sa doteraz nikto nepozastavil nad tým, že v spoločnosti s ručením obmedzeným je bežné, že štatutárnym orgánom je konateľ a môže v nej fungovať aj riaditeľ, ako zamestnanec v pracovnom vzťahu. Riaditeľ a konateľ pritom môže byť tá istá osoba. "Ako jediný konateľ som nielenže bol oprávnený konať samostatne, ale som aj musel konať samostatne," zdôraznil J. Kislík a konkretizoval: "V zmysle čl. 13 spoločenskej zmluvy konateľ koná v mene spoločnosti navonok a vykonáva zamestnávateľské práva a povinnosti. Pýtam sa, kto mal so mnou podpísať pracovnú zmluvu a dodatky k nej? Mal to byť primátor Benč, ktorý ako štatutárny zástupca jediného spoločníka vykonával činnosť valného zhromaždenia? Spoločník v obchodnej spoločnosti predsa podľa Obchodného zákonníka nemôže konať v mene spoločnosti navonok, ani podpisovať pracovné zmluvy. Mal to byť predseda dozornej rady, ktorý tiež nemá takéto právomoci? Podľa zákona to mohol urobiť len konateľ spoločnosti, ktorým som bol ja."
Valorizácia bola vopred prerokovaná
Zvýšenie platu bolo podľa Kislíka vždy prerokované dozornou radou i valným zhromaždením. Pripustil, že sa nemuselo dostať do všetkých podkladov v písomnej forme, hoci to zákon neupresňuje.
"Musím upriamiť pozornosť na to, že zvýšenie platu sa týkalo len valorizácie o 5 percent. Pýtam sa, či ekonómka, asistentka, alebo údržbár mali nárok na zvýšenie platu o päťpercentnú valorizáciu, a riaditeľ spoločnosti nemá? Pýtam sa, kto s nami uzavrel dodatky o zvýšenie platu? Ja ako konateľ. Prečo nie je napadnutá platnosť týchto dokladov? Asi preto, že tu peniaze nezobral riaditeľ Kislík, ale radový zamestnanec. Nemôžem sa zbaviť pocitu, že v celej kauze ide len o diskreditáciu mojej osoby, prevzatie moci nad spoločnosťou Prešov Real, ktorá má v správe značný majetok a ďalší pod jej správu pribudne."
O koľko mal zvýšený plat
Exšéf Realu uviedol aj konkrétne čísla. V júni 2004 mu bol valorizovaný plat o 1 200 Sk, v auguste 2004 o 1 260 Sk a 1. januára 2006 o 1 346 Sk. Celkovo teda išlo o zhruba 3 800 Sk, čo je 13,67 percenta za tri roky. Priemerne na rok to vychádza na 4,56 percenta, pričom Kislík podotkol, že na mestskom úrade sa ročné navýšenie platu pohybovalo okolo 7 percent. Valorizácia v spoločnosti Prešov Real sa netýkala len riaditeľa, ale aj ďalších zamestnancov.
Každá vložená koruna zarobila 39 halierov
Svoje pôsobenie v spoločnosti Prešov Real považuje Jozef Kislík za prínos pre mesto. Odvoláva sa aj na správu NKÚ, kde sa píše, že "rentabilita základného imania mala v sledovanom období pozitívny trend. V roku 2006 základné imanie prinieslo 39 percent čistého zisku." Ako dodal, ročne spoločnosť Prešov Real zveľadila majetok mesta za približne 10 miliónov korún.
Autor: tim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš