ERIKA KARASOVÁ, erika.karasovakorzar.sk
Starostovia obcí (Margecany a Jaklovce v okrese Gelnica), v ktorých katastri sa na spišskej strane nachádza Ružín, ako aj miestni podnikatelia na októbrovom stretnutí Vlády SR chcú požiadať o riešenie problému týkajúceho sa tejto vodnej priehrady. Poslednou povestnou kvapkou bola pre nich situácia krátko po letných povodniach, keď bola celá vodná hladina pokrytá kobercom komunálneho odpadu. Včera sa bol podľa informácií TASR priamo na mieste pozrieť aj minister životného prostredia Ján Chrbet.
RUŽÍN. Vodné lyžovanie, tenisové kurty, ubytovanie, sauna... To sú iba niektoré zo služieb, ktoré miestni podnikatelia ponúkajú vo svojich rekreačných chatách, či iných zariadeniach. Realita je však taká, že spomínané služby nemá kto využívať. Ružín nachádzajúci sa v príjemnej prírodnej scenérii sa za posledné roky zmenil na špinavú stoku plnú odpadu. Ten sem prichádza po toku riek Hnilec a Hornád, ktoré sa vlievajú do vodnej priehrady. Hygienici preto varujú, že kúpanie sa vo vode môže spôsobiť zdravotné problémy. Nečudo, že pláže okolo Ružína sú v lete poloprázdne.
Ružín sa zmenil na žumpu
Miloslav Valko spomína, ako tu začiatkom sedemdesiatych rokov minulého storočia rybárčil. Voda bola tak priezračná, že dno videl z hĺbky piatich metrov. Pred ôsmimi rokmi si pri Ružíne otvoril pohostinstvo, hovorí však, že zákazníkov je z roka na rok menej. "Prostredie je tu krásne, každého však odrádza špinavá voda. Ružín bez preháňania môžeme nazvať žumpou," zdôraznil.
Medveď aj okná
Rudolf Halmi z rybárskej stráže opísal, čo všetko ľudia dokážu nahádzať do potokov a riek, ktoré končia v Ružíne: "Bežný komunálny odpad, ale aj chladničky, či iné elektrospotrebiče a stretli sme sa aj s uhynutými zvieratami." Raritou bol v minulosti aj veľký plyšový medveď. Na breh dokonca niekto odhodil staré okná z rodinného domu.
Odpad sa vplyvom počasia, najmä vetra a dažďa, doplavuje až ku hradobnému múru smerom do Košíc. Tam to všetko vyčistí správca priehrady. Ako nedávno pre Korzár uviedol Viliam Vološ zo Slovenského vodohospodárskeho podniku, vlani ich to vyšlo na pol milióna korún.
Žiadajú zmenu v zákone
"Budeme vládu žiadať o novelizáciu zákona," uviedol pre Korzár starosta Margecian Igor Petrik (NEKA). Súčasná legislatíva totiž hovorí, že odpad, ktorého pôvodca je neznámy, musí na svoje náklady odstrániť obec. Margecany musia teda čistiť brehy Ružína, na ktorých sa zachytáva odpad. "Je to nespravodlivé, prečo by sme my mali doplácať na susedné obce?" pýta sa I. Petrik. Podľa neho by sa zákon mal novelizovať v tom zmysle, aby za takýto odpad bol zodpovedný majiteľ pozemku.
"Legislatívne sa to riešiť nedá," povedal včera pre TASR minister Chrbet. Podľa neho znečisťovaniu majú zabrániť samospávy.
M. Valko pripomenul, že v minulosti bola v Jaklovciach v prevádzke sedimentačná jama. "Vláda by mala vyčleniť peniaze na to, aby sa skultúrnila táto časť regiónu. Podľa môjho názoru na mieste, kde sa Hornád a Hnilec vlieva do Ružína, by mala byť záchytná hrádza."
"V celej doline je predsa toľko nezamestnaných, ktorí by svojou prácou mohli prispieť k zlepšeniu situácie," takéto riešenie zase navrhuje jaklovský podnikateľ.
Vláda na Spiši
"Dali sme sa pozvať na rokovanie vlády, situácia sa konečne musí riešiť," povedal jaklovský starosta Marián Burkuš (Smer). Ako už Korzár informoval, výjazdové zasadanie vlády SR v Spišskej Novej Vsi sa uskutoční 8. októbra.
Autor: kar
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš