predávali med najlacnejšie po sto korún za jeden kilogram, v tomto roku sa jeho najnižšia cena pohybuje od 120 do 150 korún.
PRAKOVCE/GELNICA. Prakovčania v dôchodkovom veku Jozef Urban a Gizela Huthová včelária od mladosti, momentálne majú dvanásť včelích rodín. Tohto roku majú spolu 35 kíl medu, vlani takéto množstvo vyprodukovala iba jedna rodina.
Na vine je počasie
Gelničan Jozef Šuster, ktorý pôsobí ako tajomník vo Zväze včelárov v Gelnici, hovorí, že zo 70 rodín mal 320 kíl medu, v minulosti sa však tešil aj z dvoch ton. Včelári svorne tvrdia, že na vine sú náhle výkyvy počasia, hlavne prudké dažde. „Práve dažde vymyli nektár z rastlín," upresňuje J. Šuster.
„V tomto roku sme museli dokonca včely prikrmovať špeciálnym roztokom. Tento rok včelám neprial. Boli niekoľkodňové dažde, ale aj horúčavy urobili svoje, nektár vysychal," hovorí G. Huthová.
Priplatia si za kvalitu
Včelári predpokladajú, že v regáloch v obchodoch med chýbať nebude, otázna je už jeho kvalita. „Pôjde hlavne o dovozový med z ázijských krajín," domnieva sa predseda gelnického zväzu včelárov Jozef Horváth. Ako však vyplýva zo skúsenosti včelárov zo Spiša, Slováci si vraj v posledných rokoch potrpia na kvalitu medu a radšej si doplatia. „Novela zákona nám dovoľuje predávať med rovno z dvora, nemusíme mať na túto činnosť živnosť. Aj to pomohlo, že konzumenti si kúpia radšej kvalitný med priamo od včelára," vysvetľuje P. Šuster.
Iný kraj, iný med
Ako hovorí G. Huthová, každý včelár má svoj okruh rodín, ktoré od neho kupujú med. Najlepšou reklamou je kvalita. Zaujímavé je, že z každého regiónu pochádza iný med. V každom kraji totiž rastú iné rastliny. „Na západnom Slovensku je to napríklad repka olejná, u nás zase prevládajú ihličnany," opisuje J. Horváth. Med sa potom líši aj svojím sfarbením. Svetlý je napríklad v oblasti, kde rastú agáty, ten z Hnileckej doliny je naopak veľmi tmavý.
Zväz včelárov v Gelnici má 166 členov, ktorí sa starajú o 1 839 včelích rodín. Táto organizácia má bohatú históriu, zväz vznikol v roku 1928, pôsobil až do vojny, potom obnovil svoju činnosť v roku 1946.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš