úradom to doslova žilo rusínskym folklórom, o čo sa postaral nielen domáci, ale aj súbory z Torysiek, Olšavice, Sloviniek, Beloveže, Hažlína, Prešova i Kolačkova. Vďaka tomuto festivalu domáci každý rok oživujú tradíciu baníckej ofery.
PORÁČ. Ako sme sa dozvedeli od zástupcu starostu Vladimíra Vrábeľa, banícka ofera má korene v baníckej minulosti obce. "Už tradične prvý septembrový týždeň patril dňom baníkov. Omša, ktorá sa konala v ten týždeň v nedeľu, bola s baníckou oferou. Milodary, ktoré sa na jej konci vyzbierali, boli určené práve pre baníkov. Niekedy sa omší zúčastňovali aj zástupcovia baníckeho cechu," uviedol V. Vrábeľ.
Obradné knihy v cyrilike
Táto ofera nie je jedinou zaujímavosťou spišskej obce. V chráme sv. Demetera sa dodnes slúžia omše v staroslovienčine a miestny farár Milan Gábor pri obradoch používa knihy písané v cyrilike. Poráč je tak jedinou obcou v rámci Košického exarchátu s tradičným liturgickým jazykom. Chrám bol v obci vystavaný v roku 1776. Zaujímavosťou je, že pôvodné zvony zasvätené Márii, Jozefovi a Demeterovi počas prvej svetovej vojny armáda zrekvírovala a boli roztavené na výrobu kanónov.
Staroslovienčinu si nedajú
Súčasní obyvatelia Poráča si na omše v staroslovienčine zvykli. "Som rodáčkou z Poráča a odkedy si pamätám tu boli omše v staroslovienčine. Sme na to zvyknutí," uviedla jedna z rodáčiek. Ako sme sa dozvedeli, v minulosti boli snahy poslovenčiť obrady, miestni však s tým nesúhlasili. Dnes sú na staroslovienčinu zvyknutí aj tí najmenší. Obyvatelia Poráča sú už od začiatku 18. storočia vo všeobecnosti považovaní za Rusínov.
Autor: šim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš