septembra. Prvé sa týka finančného vysporiadania s dopravcami za výkony vo verejnom záujme a druhé zmeny štatútu NEFO fondu PSK.
PREŠOV. Zmena štatútu NEFO fondu, ktorú poslanci schválili, a ktorú Chudík nepodpísal, je o tom, že finančná pomoc pre postihnutých mimoriadnymi situáciami (teda aj povodňami) má ísť cez NEFO fond. Čiže aj rozhodnúť o sume 5 miliónov korún, ktorú zastupiteľstvo určilo pre postihnutých júlovými povodňami, po zmene štatútu už mal NEFO fond, presnejšie poslanecká komisia ustanovená v rámci NEFO fondu.
O rozdelení financií rozhodne zastupiteľstvo
"Na zastupiteľstve sa dôvodilo, že delenie cez NEFO fond bude transparentnejšie, a pritom nie je transparentné ani to, že materiál o zmene stanov NEFO fondu dostali poslanci až v úvode zasadnutia zastupiteľstva. Čo to v rozpore so zákonom a tiež rokovacím poriadkom," uviedol Chudík.
Zároveň skonštatoval, že zastáva názor, že o financiách pre postihnutých povodňami má priamo rozhodnúť zastupiteľstvo. Uviedol, že v takomto zmysle už dostal aj žiadosť od 21 poslancov, ktorí požadujú zvolanie mimoriadneho rokovania zastupiteľstva k úprave rozpočtu a rozdeleniu dotácií pre postihnutých povodňami. Mimoriadne rokovanie zastupiteľstva sa uskutoční 30. septembra.
Vysporiadanie s dopravcami iba zobrali na vedomie
Uznesenie, ktoré zastupiteľstvo schválilo ohľadne vysporiadania s dopravcami za výkony vo verejnom záujme, a ktoré Chudík rovnako nepodpísal, navrhol poslanec Stanislav Kahanec (KDH). Jeho podstatou je to, že finančné vyspodriadanie pre dopravcov za I. polrok 2008 vo výške 16,021 milióna Sk poslanci neschválili, iba zobrali na vedomie. Poslanec Kahanec v nadväznosti na takto prijaté uznesenie, predniesol aj pozmeňujúci návrh pri schvaľovaní zmeny rozpočtu, do ktorého už 16 miliónov korún bolo zahrnutých. Požadoval, aby uvedená suma zostala v rezerve na pokladničnej správe, a aby sa požiadavky dopravcov za výkony vo verejnom záujme riešili s ohľadom na vývoj rozpočtu PSK až v druhom polroku 2008.
Dopravcovia napriek tomu peniaze dostanú
Tento jeho návrh však v zastupiteľstve neprešiel. Vo výsledku teda nastal stav, že v rozpočte PSK peniaze pre SAD-ky schválené boli, ale poslanci ich vyplatenie neschválili, iba zobrali na vedomie.
"Toto uznesenie je vlastne o tom, že dopravcom oznamuje, treba vám dať, ale vám nedáme. Pritom dopravcovia výkony vo verejnom záujme v I. polroku samosprávnemu kraju už poskytli," uviedol Chudík. Zároveň skonštatoval, že toto uznesenie sa rozhodol nepodpísať aj preto, lebo nevyplatením peňazí dopravcom by došlo k ohrozeniu ďalších výkonoch vo verejnom záujme, čo by malo negatívny dopad na obyvateľov Prešovského kraja. Zároveň dodal, že keďže uznesenie týkajúce sa úpravy rozpočtu je platné a hovorí o stratách vo verejnom záujme vo výške 16,021 za I. polrok, tak dopravcovia peniaze dostanú.
Rátali s najnižšou nákupnou cenou nafty
Žiada sa dodať, že požiadavky dopravcov voči PSK za výkony vo verejnom záujme za I. polrok prekročili 30 miliónov korún. Avšak vzhľadom na finančné možnosti PSK vznikla dohoda, že samosprávny kraj im bude zohľadňovať iba nárast nákladovej položky pri cene motorovej nafty. Vedúci odboru dopravy Ján Dzurjuv k tomu uviedol, že vzhľadom na to, že medzi jednotlivými dopravcami je pri nákupe motorovej nafty značný finančný rozdiel, za základ prepočtu zobrali najnižšiu nákupnú cenu. Pre ilustráciu uvádzame, že v priebehu I. polroka najlacnejšie nakupovala naftu SAD-ka Prešov vo februári za 32,1 Sk a najdrahšie SAD Humenné v apríli za 39,15 Sk. Výsledok prepočtu Úradu PSK je taký, že podľa počtu ubehnutých kilometrov predstavuje doplatok PSK pre dopravcov 1,10 Sk na jeden kilometer. Najviac ubehnutých kilometrov za I. polrok vykázala SAD Humenné - 5, 064 milióna, ihneď po nej SAD Prešov - 5, 033 milióna, SAD Poprad vykázal 3, 655 milióna ubehnutých kilometrov a Bus Stará Ľubovňa 813-tisíc.
Kičura: Bez peňazí vzniknú problémy
Keby nám samosprávny kraj nevyplatil 16 miliónov korún za straty za výkony vo verejnom záujme, tak by sme všetci dopravcovia v rámci kraja mali problémy s nákupom nafty. A keďže SAD-ky v kraji zamestnávajú tisíc ľudí, ovplyvnilo by to aj mzdy," uviedol generálny riaditeľ SAD Prešov, s.r.o. Jozef Kičura. Čo sa týka platenia samosprávneho kraja za výkony vo verejnom záujme dodal, že zákon určuje, čo všetko do toho všetko spadá a na základe toho robia aj polročné vyhodnotenie. Skonštatoval, že SAD-ky predložili svoje výkazy za I. polrok na Úrad samosprávneho kraja a následne PSK k ním poslala kontrolu, ktorá údaje verifikovala. Zároveň zdôraznil, že prešovská SAD má za I. polrok na výkonoch vo verejnom záujme stratu 10 miliónov korún, pritom PSK im z nich vykryje len časť (5,537 milióna Sk). Zároveň dodal, že ich podnik eviduje nevykryté straty vo verejnom záujme aj za predchádzajúce roky: "Takže neviem, či nebudeme nútení zvýšiť cestovné." Zároveň podotkol, že čo sa týka platení sa výkony vo verejnom záujme je v rámci celého Slovenska Prešovský kraj dotovaný najnižšou čiastkou.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš