TOMÁŠ TIŠŤAN, tomas.tistankorzar.sk
Vysoké Tatry chcú viac separovať komunálny odpad. Pomôcť im majú ďalšie dotácie z Recyklačného fondu. Radnica na zintenzívnenie separovania zvolila systém zberných stanovíšť. Niektorí ľudia by však uprednostnili sáčkový zber, ktorý sa osvedčil v podtatranských dedinkách.
VYSOKÉ TATRY. Mesto Vysoké Tatry v týchto dňoch novým projektom zintenzívňuje separovaný zber. Ku 2,97 milióna korún z roku 2005 na nákup nových nádob a prístrojov dostalo teraz od Recyklačného fondu dostalo ďalších 3,27 milióna.
Veria si
Aby tieto peniaze mesto fondu nemuselo vrátiť, musí splniť isté podmienky. Do konca roku 2011 je povinné vyseparovať 646 ton papiera, 205 ton plastov a 805 ton skla. Prednosta mesta Juraj Hudáč si verí: "Tieto podmienky sa nám určite podarí splniť." Spolupracovník fondu Štefan Kuča hovorí, že k sankciám vrátenia peňazí pristúpia po zvážení. "Samozrejme, ak by sa stalo niečo neočakávané a v meste by napríklad dramaticky klesla návštevnosť turistov, takéto objektívne faktory by sme zohľadnili," uviedol Kuča.
Dva problémy
Predseda združenia obcí Slovenska Michal Sýkora na základe svojho "starostovania" v obci Štrba hovorí, že úspešnému separovaniu bránia dve veci. Ide o motiváciu, a prístupnosť zberných nádob. "Ak ľuďom povieme, že separovaním ušetria, no reálne to nie je pravda, tak to veci nepomôže," povedal Sýkora. Druhým problémom je vzdialenosť kontajnerov od príbytkov. "Kým sme ich u nás ľuďom nesprístupnili, aby ich mali na dosah ruky, neseparovali. Toto je veľmi kľúčové," prezrádza štrbské skúsenosti starosta Sýkora.
Problémom sú špecifiká
Peter Novák z tatranskej radnice hovorí, že vzdialenosť by problémom nemala byť. "Zberné stanice na sídliskách sme sa snažili umiestniť spôsobom, aby boli čo najvaic prístupné," povedal Novák.
Podľa prednostu Hudáča plynulému zavádzaniu separovania zberu v meste čiastočne bránia jeho špecifiká. Jedným z nim je nepomer počtu obyvateľov - okolo 4500 ľudí - ku dĺžke mesta, ktorá je po ceste od najzápadnejšieho po najvýchodnejší bod zhruba 50 kilometrov. "Ďalej je to skutočnosť, že nás do roka navštívia cez 4 milióny ľudí, platia tu i prísnejšie pravidlá pre prítomnosť národného parku," povedal Hudáč.
Tatrancom sa páči dedinský systém
Pri stretnutiach v tatranských uliciach sa potvrdili skúsenosti starostu Sýkoru. "Aby to fungovalo, zberné nádoby musia byť jednoducho bližšie k domom a bytovkám," myslí si Júlia Dancáková. Páči sa jej systém, ktorý už dlhšie používajú v podtatranskej obci Veľká Lomnica. Tam ľudia v bytoch podľa druhu kladú odpad do farebne odlíšených vriec, ktoré potom dvakrát do mesiaca spred domov a bytoviek vyzdvihne obec. "Vrecia stačí položiť pred dom. Možno i v Tatrách by to fungovalo, tam sa to veľmi osvedčilo," myslí si Dancáková.
Vo vzácnej zhode sa za uprednostnenie sáčkového systému na úkor stanovíšť v našom mikroprieskume vyslovilo i niekoľko ďalších Tatrancov. Narazili sme však aj na jeden opačný názor. "Mne sa systém, ktorí zavádzajú Tatranci, páči viac. Odpad môžem odniesť, kedy chcem. U nás v Novej Lesnej treba čakať na presný dátum v mesiaci, ktorý často prešvihnem, alebo naň zabudnem," povedala Eva Safanovičová.
Autor: dig
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš