školskej reformy pripravovali učebné plány.
PODTATRANSKÝ REGIÓN. Od druhého septembra musia ročníky jedna až päť základných škôl viesť výučbu podľa nových zásad prijatej školskej reformy. Tá si za cieľ kladie odbúranie zbytočného memorovania a poskytnutie moderného vzdelania 21. storočia. Tak, aby naše deti zo školy mali väčší osoh.
Učitelia kritizujú načasovanie
Učitelia reformu vítajú. Pozastavujú sa len nad načasovaním zmien. "Škoda len, že to bolo šité takou horúcou ihlou. Reforma sa prijala tesne pred začiatkom školského roka. Keby sme na to mali viac času, pripravili by sme ešte kvalitnejšie učebné plány," hovorí riaditeľ základnej školy v Dolnom Smokovci Ondrej Balogh. Je však optimista a verí, že v priebehu štyroch rokov sa postupnými krokmi ciele reformy podarí naplniť.
Väčší výber v Poprade
Na ďalší dôsledok reformy upozorňuje vedúca odboru školstva mesta Poprad Edita Pilárová. "Každá škola si bude musieť zvoliť svoje špecifické zameranie. Už nebude možné, aby každá sa špecializovala na všetko," uviedla Pilárová. Podľa vedúcej odboru vďaka týmto zmenám už blízkosť školy ku domu nebude hlavným a jediným kritériom pre výber školy.
Aj zdravotný životný štýl
Návrhy pre špecializácie jednotlivých škôl v Poprade budú známe v priebehu mesiaca. V Dolnom Smokovci si zvolili tri priority. Šport, cudzie jazyky a vedenie k zdravému spôsobu života. "Priorita cudzích jazykov je pre nás ako mesto, kde vládne cestovný ruch, úplne nevyhnutná," vysvetľuje riaditeľ Balogh. Nie až tak tradičnou prioritou je spomínaný zdravotný štýl. Dôvody voľby vysvetľuje O. Balogh: "Myslíme, že tieto vedomosti sú v dnešnej dobe dôležité, kedy deti sedia celé hodiny pred počítačom. Ich zdravotnému stavu to nepridá."
Mladí už skúšali
Dvadsaťosemročná učiteľka Jana R. zo Starej Ľubovne hovorí, že jej mladá generácia už čiastočne reformu predbehla. "Mladí učitelia kreatívne postupy už zavádzali i bez príkazov zákona. Teraz sa to stáva povinným pre každého," povedala Jana. Či sa priklonia aj starší, bude podľa nej záležať od každého učiteľa osobitne. "Väčšina určite. Problém môžu mať niektorí dodnes verní komunisti," doplnila Jana.
Podľa učiteľky dôležité v učebných plánoch je zohľadňovať špecifiká školy. "Napríklad v našej škole máme časť rómskych žiakov, ktorí majú dlhodobejšie problém zvládnuť slovenčinu. Takejto triede by bolo zbytočné vytyčovať smelé ciele napríklad smerom k angličtine," povedala sympatická Ľubovňanka.
V Kolačkove je žltačka!
K netypickej siuácii došlo v Kolačkove v okrese Stará Ľubovňa, kde majú o dva týždne predĺžené prázdniny kvôli epidémii žltačky. Tá prepukla po júlových povodniach.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš