vodný živel zničil aj chodníky v zoologickej záhrade. Novoveskí poslanci na mimoriadnom rokovaní schválili na odstránenie povodňových škôd na majetku mesta sumu 3,8 milióna korún. Za tieto peniaze sa má opraviť zničená cesta na Spišskej ulici, postaviť dva mosty v Novoveskej Hute a vyčistiť kanalizáciu v tejto časti mesta.
SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Škody, ktoré spôsobila povodeň na území mesta Spišská Nová Ves, vyčíslili na necelých 10 miliónov korún. Najväčšie škody spôsobil vodný živel na mestskom majetku, komisia ich po obhliadke vyčíslila na 3,8 milióna korún. Ďalšie škody zanechala za sebou povodeň na majetku v správe Lesov mesta Spišská Nová Ves. Na lesných cestách, zvážniciach a lesných skladoch spôsobila škody za vyše 2,7 milióna korún. Ďalších 2,8 milióna korún predstavujú škody na majetku postihnutých občanov, ktorým voda zaplavila domy, záhrady, dvory.
Priority cesta a most
Oddelenie výstavby mestského úradu stanovilo priority pri odstraňovaní následkov povodní. Na prvom mieste je oprava cesty na Spišskej ulici na Ferčekovciach, kde voda odplavila časť komunikácie. Za tým nasleduje odstránenie škôd v zoo, vyčistenie kanalizácie a príprava výstavby mostov v Novoveskej Hute. K prioritám mal pripomienky poslanec Stanislav Čurný (Smer) z Koaličného klubu. "Spadnutý most na Kvetnej ulici (v Novoveskej Hute pozn. redakcie) je druhým najzávažnejším po spadnutej ceste na Spišskej ulici. Most treba urýchlene postaviť, nielen pripraviť," apeloval na vedenie mesta. Primátor Ján Volný (Smer) pripomenul, že najprv treba vyhlásiť obstarávacie konanie a spracovať projektovú dokumentáciu na výstavbu mosta. "Musia byť dodržané isté kroky, nemôže to byť partizánčina. Je to laická predstava, že most sa dá postaviť za dva týždne. Budeme sa snažiť, aby to bolo čo najskôr," povedal J. Volný.
Bude viac vriec s pieskom
Na základe skúseností z júlových povodní prijalo mesto opatrenia. Na internetovej stránke aj v mestskom mesačníku zverejnia informácie o tom, čo majú občania robiť pri mimoriadnej udalosti s telefónnymi údajmi, kam volať pri ohrození života alebo majetku. Mesto zabezpečí vyčistenie koryta potoku Holubnica nad novou zástavbou až po pílu a skontroluje situáciu na brehoch potokov v Novoveskej Hute. Práve tam rastú čierne stavby, garáže, sklady rôzneho materiálu či skládky odpadov, ktoré komplikovali počas záchranných prác prístup k potokom. "Bol problém dostať sa k potoku v časti, kde je píla. V blízkosti potoka skladujú guľatinu," upozornil poslanec Ondrej Majerník (Smer) z koaličného klubu a navrhol kontrolu dodržiavania ochranného pásma vodných tokov. Okrem toho mesto kúpi aj ďalších tisíc vriec s pieskom do skladov civilnej ochrany. V skladoch by mali pribudnúť aj nepremokavé plachty, gumuné čižmy, svietidlá a ďalší materiál potrebný na záchranné práce.
FAKTY
Povodeň v skratke
Stav ohrozenia trval v Spišskej Novej Vsi od 23. do 30. júla. Na záchranných prácach sa podieľalo 190 ľudí, ktorí odpracovali spolu 1100 hodín. Hliadky mestskej polície rozdali občanom v postihnutých mestských častiach spolu 2300 vriec s pieskom. Do ohrozených častí doviezli 207 ton piesku na 204 ton kameňa na spevnenie odplavovaných brehov a podmývaných ciest. Celkové náklady na záchranné práce vyčíslila mestská povodňová komisia na 613-tisíc korún.
(zdroj: www.spisskanovaves.eu)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš