riešiť náboženské otázky, no toto tvrdenie by zďaleka nebolo pravdivé. Baráthová sa zaoberá všeľudskými otázkami a žiaľ, zdá sa jej, že ľudstvo sa od čias starého Ríma zmenilo veľmi málo.
KEŽMAROK. Milovníci histórie si v románe literárne „pozrú" výbuch sopky Vezuv, ktorý patril medzi najtragickejšie udalosti staroveku. „O výbuchu Vezuvu som čítala ešte ako malé dieťa," povedala pre Korzár známa kežmarská spisovateľka a historička. „Išlo o list Plínia mladšieho. V tom výbuchu boli nielen živly, ktoré inak milujem, bolo tu stretnutie života a smrti. A najmä odvaha prvých kresťanov, ktorí boli podrobovaní ponižovaniu a krutému mučeniu. Nespanikárili ani vtedy, keď na nich vypustili divoké šelmy. Ich pokoj prizerajúcich sa rímskych vojakov šokoval.
Rím, bol aj kultúrny
Ak si odmyslíme brutálne vojny, otrokárstvo a prenasledovanie kresťanov, časy Ríma vedeli byť v niektorých ohľadoch kultivovanejšie ako tie dnešné. „Boli to časy vyspelej kultúry, filozofie, literatúry, divadla," Hovorí Nora Baráthová.
Veď sama autorka pri písaní diela čerpala z kníh Plínia mladšieho aj staršieho, Tacita, z básní Iuvenalia, Martiala, Ovídia, odborných kníh a Skutkov apoštolov. Starý Rím bol teda po mnohých stránkach vyspelejší ako si myslíme. Žiaľ, je tu aj smutná podoba s dnešnými časmi. "Honba za majetkom, mamonom, intrigy, podrazy, aj vraždy, to je to, čo starý Rím a dnešnú dobu spája." Aj na tento fakt kežmarská spisovateľka myslela, keď písala svoju knihu tridsiatu šiestu knihu.
Autor: Pavol Hudák
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš