TOMÁŠ TIŠŤAN, tomas.tistankorzar.sk
Poslanci z mestského obvodu Starý Smokovec ostali v šoku. Na stavebnom úrade Vysokých Tatier objavili dokumenty, ktoré hovoria o stavbe apartmánov na pozemkoch takzvanej „zlatej uličky". V máji však investorom tieto pozemky predali s podmienkou, že nič také tam vyrásť nemôže. Mestu stačilo čestné slovo, kupcov na splnenie podmienok nijak inak nezaviazalo.
STARÝ SMOKOVEC. Poslanci reagovali ostro. Na zasadnutí mestského výboru prijali vyhlásenie. „Trváme na pôvodnom zámere, teda stavbe obchodíkov a kaviarničiek. V žiadnom prípade tam nemôžu vyrásť objekty na ubytovacie služby, bývanie, garáže a podobne," hovorí zápisnica podpísaná poslancami Stanom, Líškom a Kalinčíkovou.
Podmienky zľavy
Práve kúpa „zlatej uličky" začiatkom leta začala sériu pozemkových škandálov v meste. Poslanci predali pozemok za 2000 korún za štvorák domácej trojici podnikateľov. Finančná skupina J&T nato označila predaj za pochybný. Tvrdila, že by mestu dala o šesť miliónov viac. Dôvodom poskytnutia veľkorysej zľavy bol prísľub postaviť „zlatú uličku" z obchodíkov a kaviarničiek kvôli oživeniu doteraz „mŕtveho" centra mesta.
Gálfy: Išlo o technickú chybu
Jeden z kupcov pozemkov Alexander Gálfy uisťuje, že apartmány na uličke určite nevyrastú. „Musím priznať, išlo o nedorozumenie spôsobené našou stranou, keď náš architekt na úrad doručil chybné dokumenty," povedal Gálfy. Podľa neho všetky prísľuby budú dodržané. „Neviem si predstaviť, že by sme daný sľub porušili. Žijem tu medzi Tatrancami, som jedným z nich. Nedokázal by som sa ľuďom potom pozrieť do očí," vyhlásil A. Gálfy.
Boja sa stavebného zákona
Zaujímavý je spôsob, akým sa určili podmienky zľavy o využití pozemkov po kúpe. Tie kvetnato opisuje iba dôvodová správa, ktorá poslancom slúži ako pomôcka pred hlasovaním a nemá žiadny právny význam. V samotnom uznesení - rozhodnutí zastupiteľstva alebo v kúpnopredajnej zmluve po podmienkach predaja nemožno nájsť ani stopu. „Právnici mesta nám povedali, že dávať takéto podmienky býva problematické a že nad všetkým stojí stavebný zákon. Ak je už raz pozemok niekoho, v končenom dôsledku si s ním môže robiť, čo chce," povedal poslanec Pavol Stano.
Inde to dokážu
V iných mestách problém s účelovým zaväzovaním kupujúcich pri predajoch pozemkoch nemajú. „Bežne ich vkladáme do kúpnopredajných zmlúv, niekedy priamo do samotných uznesení, ktoré schvaľujú poslanci," hovorí Agáta Perignáthová, vedúca majetkového oddelenia radnice v Kežmarku. Problémom nemusí byť ani ďalší predaj pozemku. „Na to slúži vecné bremeno. Ak by sa niekto zaviazal postaviť na pozemku napríklad detské ihrisko, ale neskôr pozemok predal tretiemu, záväzok ostáva ako vecné bremeno zapísaný v katastri," upresnila Perignáthová.
Čakajú na územný plán
Prednosta Vysokých Tatier Juraj Hudáč reaguje, že problémom Vysokých Tatier je absencia platného územného plánu. „To celú vec komplikuje. Snažíme sa využívať iné prostriedky vrátene rokovaní s investormi a myslím, že ustrážiť výstavbu v meste sa nám zatiaľ darí," povedal prednosta.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš