schopnosť furmana ovládať koňa bez použitia biča.
ĽUTINA. Tohto roku bola na pretekoch bohatá účasť pretekárov i fanúšikov. Základom pretekov je dohodnúť sa na pravidlách. Diváci mohli vidieť, ako sa s koníkmi pracuje v lese. "Práca s drevom nie je ľahká. Je to drina takto uživiť svoje rodiny. Ale mňa práca s koňom nesmierne baví," povedal jeden z furmanov.
Plieskanie bičom
Preteky sprevádzali rôzne podujatia. Furmani plieskali bičmi. Deti sa mohli vyšantiť na hojdačkách. "Prišli sme sa sem zabaviť a odreagovať sa. Môjmu synovi sa najviac páčia hojdačky. Je zaujímavé pozorovať, ako šikovne sa dá pracovať s koňmi," povedal Ján Radačovský z Ľutiny.
"Sám s koňmi robím, aj preto ma preteky veľmi zaujímajú," priznal sa Marek Hrabčák z Olejníkova.
Víťazom sa stal Janko Suško
"Nemôže tu byť reč o neľútostných súbojoch, pretože furmani sú naučení pomáhať si. O druhom a treťom mieste rozhodovalo poradie v jednotlivých disciplínach," informoval moderátor Ján Siman. Víťazom Zlatého kantára sa nakoniec stal Ján Suško z Belej nad Cirochou. Druhé miesto obsadil Pavol Chobor a bronz získal Jožko Bratko.
Preteky budú aj v zime
Riaditeľ pretekov Tomáš Olejár má veľa priateľov furmanov a sám je členom asociácie furmanov Slovenska. "Bola tu hojná účasť, všetko sme v pohode zvládli. Ak bude sneh na Štefana, tak urobíme súťaž aj v zime. Už dvakrát sme to takto urobili. Práca s koňmi na snehu má tiež svoje čaro. Bude to exibičné vystúpenie." Majstrovstvá Slovenska vo furmanskýchch pretekoch budú tohto roku v Kováčovej.
Autor: čor
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš