Ľudí decimoval mor, požiare, vojny
Čoraz viac podtatranských obcí si vydáva svoje monografie. Ide o kvalitné tituly, pod ktorými sú podpísaní známi historici, fotografi a výtvarníci.
SPIŠSKÁ BELÁ/SPIŠSKÁ STARÁ VES/RAKÚSY. Monografie obcí nie sú čítaním na jednu hodinu a nezostávajú tu týždeň či mesiac. Ich význam spočíva v tom, že zachovávajú pre budúce generácie záznam o živote obcí. Hovoria o tom, čo ich obyvateľov tešilo, čo ich trápilo, aká bola doba, v ktorej žili.
Na mor umreli tisíce ľudí
Ak sa nám dnešné časy zdajú byť kruté, stačí sa začítať do monografie mesta Spišská Belá. Napríklad v roku 1518 tu blesk spôsobil požiar a podľa kronikára "zničil aj dva kostoly a zahubil asi 25 ľudí." Podľa tohto zdroja všetky zvony padli a rozdrúzgali sa. Mesto zažilo aj mnohé iné pohromy. Prechádzali ním pustošiace vojská rôznych bojujúcich strán, ľudí často kosil hlad a nákazlivé choroby. Od hladu zomrelo v roku 1807 v Spišskej Belej 70 ľudí, na choleru v roku 1831 doplatilo životom 80 ľudí. Celkovo zomrelo na epidémie v rokoch 1600 1873 až 3153 obyvateľov mesta.
Tí, čo prežili, sa však nevzdávali. Svedčí o tom nasledujúci aj súčasný vývoj mesta, ktoré sa pýši bohatou históriou, slávnymi rodákmi, architektonickým pamiatkami, priemyslom a rozvíjajúcim sa cestovným ruchom.
Vojna si vzala aj zvony v Spišskej Starej Vsi
Život sa nemaznal ani s obyvateľmi ďalšieho mesta, ktoré pred niekoľkými dňami takisto prezentovalo svoju monografiu. Aj Spišská Stará Ves je sídlom, kde ľudia dennodenne bojovali o prežitie svoje, aj svojho mesta. Kvôli rušným udalostiam v Poľsku tu bol 12. júna 1770 vytvorený sanitný kordón, ktorý mal zabrániť prílivu utečencov a tým aj zamedziť šíreniu možnej epidémie. Vojsko, ktoré obyvatelia mesta živili, si vypýtalo 10 zlatých a 36 grajciarov, 212 chlebov, 211 merných jednotiek ovsa, 173 sena a 27 slamy.
Obyvatelia Spišskej Starej Vsi sa však takisto pozviechali zo všetkých tráum a nedali svojmu mestu zaniknúť. V ostatnom čase Spišská Stará Ves opeknela, objavili sa tu zaujímavé architektonické diela. V pláne je vybudovanie aquaparku, ktorý by mal skvalitniť pounuku cestovného ruchu v Zamagurí. No o aquaparku už možno do ďalšej monografie napíšu iní autori.
Rakúsy padali a vstávali
Trochu iným štýlom je napísaná monografia malebnej podtatranskej obce Rakúsy. Začína sa beletristickým stvárnením tatárskeho vpádu, ktorý sa bolestivo dotkol aj obyvateľov regiónu. Na konci príbehu však jasne presvitá nádej, že sa nič nekončí a život musí ísť ďalej. Aj keď v ďalších častiach monografie takisto čítame o morových a iných epidémiach, o pustošení vojsk. Veď mor v roku 1710 obec takmer úplne zdecimoval.
Ani obyvatelia Rakús však nenechali svoje rodisko spustnúť spustnúť. Naďalej budovali domy, kostoly, školy. Ako v monografii čítame, obec chce na svoj budúci rozvoj využiť bohatý potenciál lesov, pozemkov a nálezísk štrku i piesku.
Autor: Pavol Hudák
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš