Ukrajina si zajtra pripomína 17. výročie nezávislosti. Štátny sviatok si pripomenie aj Generálny konzulát Ukrajinskej republiky v Prešove.
PREŠOV. Ukrajina po dlhých rokoch vyhlásila 24. 8. 1991 nezávislosť, ktorú v referende potvrdilo vyše 90 percent občanov. "Vyrástla nám už generácia, pre ktorú je nezávislosť samozrejmosťou," uviedol generálny konzul Ukrajiny v Prešove Jevhen Perebyjnis, pričom zdôraznil, že v súčasnej Ukrajine je "stály demokratický systém vlády, ktorá sa zakladá na európskych hodnotách, demokratických tradíciách, trhovej ekonomike, úcte k ľudským právam a slobodám, vrátane slobody médií". Povedal, že v krajine je síce vysoko konkurenčné politické prostredie, ale deje sa to v medziach ústavy.
Oslavy na Slovensku
Slávnosť si Ukrajina pripomenie na východnom Slovensku svätou liturgiou, ktorá bude zajtra o 9.30 hod. v prešovskom pravoslávnom chráme A. Nevského. Začiatkom septembra sa tiež uskutoční slávnostná recepcia. Súčasťou osláv bude aj vernisáž výstavy ukrajinského maliara Borisa Kuzmu, ktorá bude v septembri v Košiciach.
Zavelili smer EÚ
Slovensko je podľa generálneho konzula dobrý sused, s podobnými hodnotami, jazykom, tradíciami i kultúrou. Pristúpilo na malý pohraničný styk a presadzuje zrušenie vízovej povinnosti pre občanov Ukrajiny voči Európskej únii (EÚ). Práve na septembrovom summite Ukrajina - EÚ očakávajú naši východní susedia, že "odznejú signály ohľadom budúcej integrácie Ukrajiny do EÚ". Mal by tiež začať proces zrušenia vízovej povinnosti, ktorý by mohol vyvrcholiť v roku 2012. "V tom roku sa bude hrať u nás európsky futbalový šampionát. Bolo by preto logickým krokom, keby dovtedy rokovania skončili a EÚ by zrušila vízovú povinnosť," podotkol Perebyjnis.
Hladomor zatiaľ SR neuznala za genocídu
Vo vzťahu medzi Slovenskom a Ukrajinou nie sú sporné politické otázky, preto sa podľa diplomata môžu krajiny venovať hospodárskym vzťahom. Slovenský parlament tiež odsúdil hladomor na Ukrajine v rokoch 1932 - 33, ukrajinská strana sa však snaží, aby bol tento hladomor uznaný ako genocída ukrajinského národa. Takto to urobilo zhruba 20 parlamentov vo svete.
"Sme presvedčení, že postupom času, ako bude pribúdať informácií o skutočnom rozsahu genocídy, sa táto udalosť dostane viac do povedomia a slovenský parlament takúto rezolúciu prijme," uviedol generálny konzul, pričom podobný postoj Ukrajina očakáva aj od Európskeho parlamentu.
Zhoda v ňom je, že išlo o tragédiu, ale hladomor zatiaľ nebol uznaný za genocídu. Pomôcť šíreniu informácií môže aj nová publikácia, ktorá vyšla v Prešove ako zborník príspevkov z nedávnej vedeckej konferencie na túto tému.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš