MICHAL FRANK, michal.frankkorzar.sk
Prešov má za sebou návštevu zástupcov medzinárodnej hodnotiacej komisie na titul Európske hlavné mesto kultúry (EHMK) 2013. Štáb kandidatúry sa snažil priamo na mieste dokázať, prečo by mala zvíťaziť práve metropola Šariša.
PREŠOV. O titul Európske hlavné mesto kultúry 2013 sa uchádzajú štyri mestá, ktoré postúpili do finále - Martin, Nitra, Košice a Prešov. Konečné slovo padne deviateho septembra, víťaza určí hodnotiaca komisia, v ktorej je šesť domácich a sedem zahraničných zástupcov. Štyria z nich (2 slovenskí, 2 zahraniční) plus predstaviteľka Európskej komisie boli hodnotiť priamo v Prešove, v akom štádiu je príprava kandidatúry.
Jedinečný Solivar
Mimochodom, prvý predložený projekt, s ktorým sa Prešov prebojoval do finále, mal 110 strán, rozšírený projekt ich mal 250 (plus 80 strán podporný dokument). Dôležité však bolo, ako Prešov zapôsobí priamo. Časť členov hodnotiacej komisie prechádza všetky finálové mestá, pričom necháva na jednotlivé štáby, aby si vybrali, čo im chcú ukázať. "Mohli sme osobne odprezentovať to, na čo nebol dostatočný priestor," pochvaľuje si tento princíp manažérka projektu Anna Podlesná. Prešovčania začali svoju púť v Solivare. Podlesná ho považuje za jedinečnú pamiatku, ktorá navyše nebola doposiaľ medzinárodne silno propagovaná. V rámci kandidatúry na EHMK 2013 bol vydaný aj anglický sprievodca Solivarom. Infotrolejbusom EHMK 2013 sa delegácia zviezla na Trojicu, prešla okolo 49. rovnobežky, na mestský úrad, kde bol podávaný jahodový koktajl.
Využili aj obed
Delegáti prešli aj Múzeum vín, zastavili sa v ešte nezrekonštruovanej Caraffovej väznici. V centre mesta sa konala fotovýstava Jeden deň v živote Prešova. Mesto lemovali figúrky "eurofriends". Členovia štábu a komisie sa potom presunuli na Tarasa Ševčenka, kde bol projekt Gypsy Montmartre a na Kalváriu, kde si pozreli aj leteckú mapu s vyznačenými všetkými projektmi. Delegátov ešte čakali projekty telesne postihnutých, street art a potom obed. "Chceli sme využiť aj čas obeda, preto sme na ňom osobne predstavili ľudí štyroch národností - Šarišanov, Rusínov, Židov a Rómov," prezradila A. Podlesná a zdôraznila, že štáb kandidatúry urobil všetko preto, aby ukázal silu a potenciál regiónu a pripravil zážitkovo silný program.
Najväčším tromfom sú ľudia
Najväčšou devízou Prešov pri kandidatúre nie je ani Solivar, ani okolité mestá, ale niečo iné. "Hlavným tromfom sú kreatívni ľudia. Práve schopní a tvoriví ľudia tvoria základ našej kandidatúry," povedala Anna Podlesná. Zdôraznila, že Prešov je prirodzeným centrom regiónu, ale chýba mu injekcia na významnú propagáciu na medzinárodnej úrovni. "Toto projekt Európskeho hlavného mesta kultúry dokáže," dodala.
Opierajú sa o štyri piliere
Základom prešovskej kandidatúry na EHMK 2013 je prepojenie kultúry, histórie a tvorivého potenciálu ľudí. Projekt má štyri základné piliere - Drahokam Európy, Otvorená myseľ, Kreatívna budúcnosť, Eko mesto. Každý pilier obsahuje jeden základný investičný projekt a ďalšie pridané. Prešov je prezentovaný ako mesto tolerantné k rôznym národnostiam a kultúram.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš