posledné dve slová a pomlčku.
Krkolomný názov pochádza ešte z čias, kedy domov spravoval kraj. Ten ho medzičasom odovzdal mestu Poprad. K zmene názvu neviedli len estetické dôvody. Zákon zariadeniam dovoľuje názov penzión, ak sa v nich poskytujú služby domova penziónu pre viac ako 25 percent jeho obyvateľov. V popradskom domove tento počet teraz klesol na 24,6 percenta.
Získajú nové služby
Podľa riaditeľa domova Jozefa Košického ale nehrozí, že po prípadnom nástupe niekoľkých jednotlivcov a zvrátení odchýlky 0,4 percenta sa názov bude musieť meniť znova. Tým aj pečiatky, hlavičky papierov a podobne. Mestské zariadenie totiž nadobro bude poskytovať už iba služby domova. Rozsah jeho služieb je širší od tých, ktoré poskytuje penzión. Ten sa obmedzuje len na ubytovanie a základnú stravu. Domov naopak podľa jednotlivých kategórií zabezpečuje i opatrovateľskú činnosť, zdravotnícku pomoc, kultúrne služby. Zmenou získa definitívne širšiu starostlivosť domova i zvyšných 24,6 percenta obyvateľov popradského penziónu.
Ľahšie riadenie
"Teraz služby domova budú využívať všetci obyvatelia. Pre nás to znamená i zjednodušenie prevádzky, lebo obyvateľov nebudeme musieť rozdeľovať na dve skupiny a takisto potom viesť dvojitú administratívnu agendu," vysvetlil riaditeľ Košický. Podľa neho penzióny sú skôr doménou súkromných poskytovateľov. V zariadeniach samosprávnych krajov alebo obcí sa postupne stali anachronizmom.
Autor: toti
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš