PREŠOV. Kontakt na centrum je prostredníctvom mobilného telefónu 0911 444 991, ktorý bude aktívny v pracovnom čase, adresa centra je utajená. Ženy sa na pomoc Krízového centra môžu obrátiť aj prostredníctvom linky 158, s ktorou ZZŽ MyMamy úzko spolupracuje.
Azylový trojizbový byt
Ako informovala štatutárna zástupkyňa Krízového centra ZZŽ MyMamy Apolónia Sejková, ide o trojizbový byt, ktorý získali od mesta Prešov aj s dotáciou na celoročnú prevádzku.
Ubytovanie v Krízovom centre bude prioritne slúžiť ženám s trvalým pobytom v Prešove, dĺžku pobytu určili na tri mesiace, vo výnimočných prípadoch ho bude možné predĺžiť. Kapacita zariadenia je osem dospelých žien, prípadne tri ženy s deťmi. Na chod zariadenia finančne prispeje aj Slovensko-český ženský fond.
Ako uviedla Sejková, záujmom ZZŽ MyMamy je získať stálu dotáciu z Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR. V Krízovom centre budú pracovať štyri poradkyne, klienti môžu od centra očakávať okrem chráneného ubytovania aj psychologické, právne a sociálne poradenstvo. Centrum bude úzko spolupracovať aj s Katedrou sociálnej práce Filozofickej fakulty Prešovskej univerzity, ktorá poskytne v rámci praxe svojich študentov priamo na dohodnuté činnosti v centre, no bude vykonávať aj sieťovanie terénu.
Obete oslovia plagátom
Spropagovať Krízové centrum ZZŽ MyMamy by mal plagát nazvaný Nie si sama, s ktorým sa týrané ženy môžu stretnúť v zdravotníckych, sociálnych a verejných zariadeniach. Okrem informácií ako sa môžu nakontaktovať na Krízové centrum a čo im môže poskytnúť, tu nájdu aj základné informácie o pomoci zo strany polície. ZZŽ MyMamy chce svojim klientkám poskytovať aj pracovné poradenstvo a pomoc pri uplatnení sa na trhu práce. ZZŽ MyMamy otvorením Krízového centra obnovilo svoju existenciu. Vzniklo v roku 2003 a dva roky fungovalo ako poradenská organizácia.
Podľa získaných skúseností typickou týranou ženou v prešovskom regióne je viacdetná matka s nižším vzdelaním, nezamestnaná, v sociálnej núdzi. Podľa Sejkovej za dva roky mali v databáze iba jednu týranú ženu, ktorá nebola finančne závislá na manželovi. V Prešove ide o druhý chránený byt, ktorý slúži týraným ženám. Prvý získala cirkevná organizácia, ktorá poskytuje podobnú službu ako ZZŽ MyMamy.
Aby sa čo najdlhšie podarilo udržať miesto chráneného bývania v tajnosti, klienti a spolupracovníci Krízového centra ZZŽ MyMamy podpisujú prehlásenie o utajení.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš