byť plesne, rôzne infekcie či bradavice.
STROPKOV. "Najčastejšie chytia ľudia na kúpaliskách a plavárňach plesne. Ide o prenosné ochorenie, ktoré sa šíri najmä vo vlhkom prostredí. Poznáme rôzne druhy plesní. Najčastejšie sa vyskytujú na nohách v medziprstových priestoroch, teda tam, kde sa koža najviac potí. Pleseň môže zasiahnuť nechty na rukách aj na nohách, informovala dermatologička Tatiana Janošíková.
Ďalším typom je pleseň, ktorá sa prejavuje fľakmi na koži. "Prichádzajú ku mne pacienti, ktorí sa sťažujú, že na určitých miestach ich slnko neopálilo. Dôvodom je práve pokožka postihnutá plesňou," vysvetlila T. Janošíková. Spočiatku sa pleseň prejavuje svrbením, často sa na postihnutom mieste vytvárajú pľuzgieriky, medzi neklamné znaky, že pokožka nie je v poriadku, patrí aj ošupovanie kože na rukách, stvrdnutie kože na nohách, ale aj jej praskanie v oblasti bruška prstov.
Bradavice sa musia odstrániť dôkladne
Na nechtoch sa pleseň prejavuje buď zmenou sfarbenia na belavé, alebo zmenou hrúbky a štruktúry. Okrem spomínaných plesní prichádzajú do kožnej ambulancie pacienti s rôznymi ekzémami a infekciami.
"Napríklad bradavice sú vírusového pôvodu. Tie ošetrujem kryoterapiou, teda tzv. snežením a potom sa bradavice odstraňujú vystrihovaním. Keď sa neodstránia dôkladne a v koži ostanú korienky, stále sa v nich nachádza vírus. Keď pôjde napríklad dieťa s takouto nedoliečenou bradavicou do bazéna, infekciu roznáša ďalej," uviedla dermatologička a dodala, že náchylnosť ľudí na rôzne prenosné kožné ochorenia závisí aj od stavu ich imunity. "Niekedy stačí, ak človek použije nožnice na nechty, ktoré sú infikované vírusom bradavíc a môže ich dostať tiež."
Prevencia je dôležitá
Na termálnych kúpaliskách, v rôznych vírivkách, kde sa zdržiavajú najmä starší ľudia, môžu vzniknúť aj závažnejšie ochorenia. Ojedinelé nie sú veľmi nepríjemné vaginálne mykózy, ktoré si vyžadujú zdĺhavé liečenie, ale ani chlamýdiové ochorenia, ktoré sa síce prenášajú najmä pohlavným stykom, teoreticky je však možné nakaziť sa nimi aj v spomínaných bazénoch.
"Dôležitá je najmä prevencia. Po pobyte na kúpaliskách a plavárňach by sme mali stále použiť prostriedok proti plesniam. Tam, kde je veľká koncentrácia ľudí, napríklad v aquaparkoch, je vhodné používať obuv. Optimálne je prezliecť sa po kúpaní do suchých plaviek, pretože vlhké prostredie je živnou pôdou pre vznik rôznych plesní," odporučila Janošíková. "Dlhodobo neliečená pleseň môže mať za následok úplnú deformáciu nechtov s ich následným zarastaním a rôznymi infekciami," upozornila dermatologička.
Autor: ada
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš