PAVOL HUDÁK, pavol.hudakkorzar.sk
Návštevníci tatranskopodtatranského regiónu radi spoznávajú jeho históriu. Nenavštevujú však len štátne, ale aj obecné a súkromné múzeá, ktorých je v spišských dedinách čoraz viac.
ŽDIAR/ŠTRBA/LIPTOVSKÁ TEPLIČKA/LENDAK. Históriu milujú najmä Poliaci. Tí sa radi zastavia v obecnom múzeu v Ždiari, ktoré sa volá príznačne - Ždiarsky dom. Zanietenci pre etnografiu si tu prídu na svoje. A zvlášť tí, ktorí sa zameriavajú na kroje. Ždiarske patria k najkrajším na Slovensku.
Dvestoročný pluh
V ždiarskom obecnom múzeu návštevníci nájdu takmer všetko, čo dávni obyvatelia tejto rázovitej dediny potrebovali na život. Upúta ich napríklad pec s "kochom", čo znamená asi toľko, ako dnešný digestor. Sú tu aj nástroje na pretláčanie zemiakov, ktoré sa pridávali do chlebového cesta. Skutočným unikátom múzea je však dvestoročný drevený pluh. Nik si už nepamätá, kto na ňom ako prvý role nad Ždiarom oral.
"Navštevujú nás Poliaci, Nemci, máme návštevy aj z Izraela," hovorí správkyňa múzea Edita Bekešová. Turisti radi využívajú špecialitu Ždiarskeho domu, možnosť vyfotografovať sa v pravom ždiarskom kroji.
Drevenička z čias Napoleona
Dreveničkou z roku 1813 sa môže pochváliť podtatranská obec Štrba, ktorá si v tomto objekte takisto zriadila obecné múzeum. Ako čítame na drevenom strope, dom tento "s pomocou Božou postavil Mišo Bruzik so synom Jánom".
Útulná chalúpka je poslednou drevenicou v Štrbe. Originálne múzeum navštívili tisíce "bežných" turistov, no zastavilo sa tu aj viacero slovenských premiérov či prezidentov. Kapacita drevenice je 12 14 ľudí, no podľa pamätníkov v nej istom období žilo až 24 Štrbanov.
V neďalekej obci Liptovská Teplička nájdeme až dve podobné, neštátne múzeá. V Teplickej izbe nájdeme rôzne historické predmety a fotografie Miroslava Jozefa Repku s tematikou obce. Druhé múzeum v Liptovskej Tepličke je súkromným majetkom, jeho názov je Teplický dom. Ide o pôvodne zariadenú drevenicu domácnosť horského roľníka. Zaujme najmä tradičná pec kopa.
Vianočný stromček zo slamy
Malé obecné a súkromné múzeá prinášajú aj kus histórie, ktorú nenájdeme vo vedeckých publikáciach či učebniciach dejepisu.
"V štyridsiatych rokoch minulého storočia Lendak vyhorel. Drevom sa šetrilo, takže na Vianoce si ľudia pripravili stromčeky zo slamy," hovorí Helena Galiková, ktorá doslova na kolene vybudovala lendacké Múzeum ľudovej kultúry.
Bol to jej sen od detstva a nikdy sa ho nevzdala. Uprosila ľudí, ktorí išli zvaliť starú lendackú drevenicu, aby jej ju nechali. Tak si ju s manželom rozobrali a spolu preniesli na vlastný dvor. Do rodinného múzea zavítajú ľudia nielen zo Slovenska, ale aj z cudziny. "Včera sme tu mali manželský pár z Francúzska," hovorí s neskrývanou hrdosťou zakladateľka múzea. "To, že ľudí život našich predkov zaujíma, mi prináša skutočný pocit šťastia," dodáva.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš