INGRID TIMKOVÁ, ingrid.timkovakorzar.sk
Obec Kamenica v Sabinovskom okrese nezaradili pri výstavbe kanalizácie do projektu Čistá Torysa. Nespĺňala podmienky. Na výstavbu vodovodu v obci však už podmienky spĺňala.
KAMENICA. Začiatky projektu Čistá Torysa siahajú ešte do roku 2003, jeho cieľom je výstavba kanalizácie a vodovodu v povodí rieky Torysa. V obci Kamenica projekt rieši iba výstavbu vodovodu, kanalizácie nie. „Vraj nie sme v ochrannom pásme. Ja tomu vôbec nerozumiem, prečo. S vodovodom sme, s kanálom nie sme v ochrannom pásme," vraví starostka Helena Andraščíková.
Chýbajú peniaze
Poslanci starostku ešte v roku 2004 poverili prípravou projektovej dokumentácie a stavebného povolenia na odkanalizovanie obce. Nasledovalo výberové konanie na dodávateľa stavby cestou vestníka. Zhodou okolností sa víťazom konania stala firma, ktorá je dodávateľom stavby aj pre Čistú Torysu. Z peňazí, ktoré obci vrátili za plynofikáciu, z účelovo viazaných prostriedkov a z rozpočtu obce začali ťahať kanál z Lipian po Kamenicu, po hlavnej ceste smerom na Starú Ľubovňu.
„Tu v obci máme také úzke uličky, že ja už neviem, kde sa mám obrátiť. Keď tam teraz uložia vodovodné potrubie, kanál už nebude kde kopať, už sa tam nezmestí. Nebol by problém, keby sa uložil v jednej ryhe. Bolo by to aj lacnejšie," dodáva starostka.
Obec je v patovej situácii
S hrôzou zistila, že obec sa dostala do patovej situácie. Peniaze na časť kanalizácie sa už minuli a o ďalšie z eurofondov nemôže žiadať, lebo nespĺňa podmienky. Obce podľa nej nelogicky rozdelili do pólov rastu. Kamenica je zaradená do regionálneho operačného programu. Aby mohla žiadať o peniaze z eurofondov, jej do 2000 obyvateľov chýba 162. „Pritom menšie obce do 500 obyvateľov sú zaradené do projektu rozvoja vidieka, ony o peniaze na kanál žiadať môžu. Písala som, kde som mohla, odpovedí som sa nedočkala," konštatuje rozčúlene.
Nahnevaní sú aj obyvatelia obce. „Kričia, že nepotrebovali vodu, ale kanál. Ale mohla som odmietnuť vodu, keď tam je 73 miliónov korún?" pýta sa. Problémy má aj s uložením potrubí. „Cestári nechcú, aby sa dávali do cestného telesa," dodáva H. Andraščíková, ktorá sa cíti bezradná.
Vodárne zainvestujú
Podľa PR zástupcu Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti (VVS) Košice Martiny Hidvéghyovej bol projekt Čistá Torysa pri výstavbe kanalizácií zameraný na obce, ktoré sú v ochranných pásmach vodných zdrojov. Kamenica, tak ako množstvo ďalších obcí, vraj medzi ne nepatrí. „Žiaľ, napojenosť obcí na kanalizáciu na východnom Slovensku je približne na 51-percentnej úrovni a aj projekty kofinancované zo zdrojov Európskej únie majú svoje limity a nemôžu odrazu pokryť záujmy všetkých obcí," uvádza.
Dodáva, že ochranné pásmo sú len pre vodné zdroje. Tie Kamenica nemá, preto nie je v projekte zameranom na stavbu kanalizácie. A to podľa M. Hidvégyhovej „nijak nesúvisí so stavbou vodovodu."
VVS zaradila výstavbu kanalizácie v Kamenici do plánu z vlastných investícií v objeme 5 miliónov korún. „Na tých miestach výstavby, kde dochádza k problematickému uloženiu kanalizácie a vodovodu," konštatuje.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš