poľovný revír do prenájmu každému poľovníkovi, ktorý o to prejavil záujem, musela by som rozparcelovať všetky lesy Slovenska a pridať k tomu celé územie Austrálie. Až potom by som všetkých uspokojila," dodala. Poľovníkov - poslancov mestského zastupiteľstva v Bardejove však problém, kde poľovať, netrápi. Majú k dispozícii mestský poľovný revír Kamenná Hora. V poľovnej sezóne 2007/2008 si v ňom boli zastrieľať poslanci Ján Motyka (Smer), Pavol Tarcala (SDKÚ), Miroslav Jurko (Smer) a Dušan Divulit (SNS). Primátor Boris Hanuščak (Smer), ktorý tiež má oprávnenie na výkon poľovného práva, v mestskom poľovnom revíri vraj nepoľuje.
BARDEJOV. Poľovný revír Kamenná hora s výmerou vyše 3-tisíc hektárov vznikol v roku 1994. O jeho založenie požiadalo mesto Bardejov a vlastníci lesa. Poľovný revír bol rozdelený, na jeho 2 519 ha poľovalo poľovné združenie (PZ) Družba a mesto Bardejov malo k dispozícii 771 ha.
Nové rozdelenie oklieštilo PZ Družba
Takto to fungovalo do konca roka 2003. Vtedy sa otázka poľovníctva otvorila na rokovaní mestského zastupiteľstva. V tom čase mala väčšinu v bardejovskom mestskom zastupiteľstve pravicová koalícia KDH a SDKÚ. Predseda tohto poslaneckého klubu - poľovník Pavol Tarcala navrhol zmenu, ktorú poslanci aj schválili. Pre PZ Družba v rámci revíru Kamenná hora sa vyčlenilo 856 ha lesov s tým, že mesto si na zostávajúcich hektároch bude výkon poľovníctva robiť samo. Hoci členovia PZ Družba podpísali v júli 2004 zmluvu, že budú užívať len 856 ha revíru Kamenná Hora, už o tri mesiace neskôr žiadali o nové rozdelenie revíru. Odôvodňovali to tým, že nové rozdelenie slúži iba úzkej skupine vyvolených. PZ Družba vtedy na rokovaní zastupiteľstva zastupoval poľovník Ján Motyka. V tomto volebnom období je Motyka poslancom mestského zastupiteľstva za Smer a tiež členom mestskej rady.
Súčasná koalícia PZ Družba vyšla opäť v ústrety
V komunálnych voľbách v decembri 2006 sa mocenský pomer síl v bardejovskom mestskom parlamente zmenil. Väčšinu získala ľavica - koalícia Smer, HZDS, HZD, KSS a nezávislý poslanec. Táto zmena sa premietla aj do výkonu poľovníctva. V júli 2007 zastupiteľstvo odsúhlasilo, že mesto predá pre PZ Družba 46,6 percenta ročného plánu odstrelu v mestskom režijnom revíri Kamenná Hora za 20-tisíc Sk. Poslanec a poľovník Pavol Tarcala (KDH) s týmto nesúhlasil. Argumentoval, že v meste je 200 členov Slovenského poľovníckeho združenia. Navrhol predávať výberovým konaním. Tento návrh však zastupiteľstvo nepodporilo.
Poslanci strelili 5 kusov zveri
Pre rok 2007 malo mesto Bardejov obvodným lesným úradom schválený odstrel 41 kusov zveri. Mohli streliť 18 jeleňov, 13 srncov a 10 diviakov. Dvadsať percent za protihodnotu 20-tisíc Sk malo dostať PZ Družba. Aká je skutočnosť? V stanovisku prednostu mestského úradu Juraja Popjaka sa uvádza, že poľovníci PZ Družba strelili v roku 2007 v mestskom poľovnom revíri 9 kusov zveri: päť jeleňov a štyroch srncov. Mesto v rámci svojho výkonu poľovníctva strelilo 15 kusov - 8 jeleňov, 2 srncov, jedného diviaka, 3 lanštiakov a 1 prasa. Päť z nich strelili mestskí poslanci.
Najšikovnejší sú Tarcala a Divulit
Zaujímalo nás, koľkokrát si v poľovnej sezóne 2007/2008 boli v mestskom poľovnom revíri poslanci zastrieľať. Poslanec Ján Motyka mal dve povolenky, z toho jednu na spoločnú poľovačku. Pavol Tarcala tri, z toho dve na spoločné poľovačky, Miroslav Jurko dve povolenky, z toho jednu na spoločnú poľovačku a Dušan Divulit dve povolenky, z toho jednu na spoločnú poľovačku. A čo strelili? Motyka srnca tretej triedy. Divulit srnca II. triedy a diviaka. Tarcala diviaka lanštiaka a prasa. Poslanec Jurko poľovať bol, ale podľa všetkého nič nestrelil, lebo prednosta mestského úradu pri jeho mene druh uloveného zvieraťa neuviedol.
Mesto divinu predáva, aj používa pre seba
A ako sa nakladá s divinou z poľovačiek? V stanovisku sa uvádza, že plánovaný bol odstrel diviny o hmotnosti 1 554 kilogramov v hodnote 76 500 korún. Strelilo sa však 760 kilogramov v hodnote 37-tisíc Sk. K nim treba pripočítať 20-tisíc Sk od PZ Družba. Zo streleného množstva diviny mesto odpredalo 313 kg za 17 400 korún a 447 kg za 19 690 korún použilo na vlastnú spotrebu. "Išlo na rôzne akcie usporiadané mestom, napríklad bardejovský jarmok, návštevy družobných miest a podobne," uviedol prednosta Popjak.
Poľujú ľudia, ktorí nestoja o popularitu
Na jednom zastupiteľstve odznelo: „Máme špičkový revír, ktorý priťahuje osobnosti politického života. Pri poľovačke sa dajú pre mesto vybaviť peniaze." Aj preto sme sa zástupcov mesta Bardejov opýtali, čo konkrétneho cez poľovníctvo sa im podarilo pre mesto vybaviť. „Mesto vydáva povolenky v režijnom revíri Kamenná Hora v súlade s platným Poľovníckym poriadkom. Uvedený predpis nepodmieňuje vydanie povolenky získaním osobitných výhod pre mesto. V prípade, že na mestskom zastupiteľstve odzneli narážky tohto charakteru, je potrebné spýtať sa toho, kto ich predniesol," uviedol prednosta Popjak.
Keďže spomínané slová povedal poslanec - poľovník Dušan Divulit, oslovili sme ho: „Režijný revír by nemal byť prístupný bežným ľuďom. Chodili a chodia sem ľudia, ktorí nestoja o popularitu. Pri poľovačke sa však s nimi dá hovoriť, sú ústretovejší, ako pri rokovaní v kancelárii," povedal.
Keďže Divulit spomenul, že bardejovský poľovný revír priťahuje osobnosti politického života, požiadali sme mesto o mená politikov, ktorí už boli v Bardejove poľovať. „Povolenka na poľovanie v revíri musí síce obsahovať predpísané náležitosti, nie je však medzi nimi pracovné ani iné funkčné zaradenie osoby, preto Bardejov tieto informácie nemá k dispozícii. Mesto nevedie osobitnú evidenciu verejne činných ľudí, ktorí poľovali v mestskom poľovnom revíri, žiadny právny predpis mu to neprikazuje," dodal prednosta mestského úradu Juraj Popjak.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš