MÁRIA ŠIMOŇÁKOVÁ, maria.simonakovakorzar.sk
Staré PET fľaše, haraburdie a drobný stavebný odpad, takýto je pohľad na ľavú stranu cesty vedúcej z obce Bijacovce do Ordzovian (okres Levoča). Na nový "prírastok" do siete nelegálnych skládok upozornil ochranár Milan Barlog. Ako zdôraznil, skládka je sypaná do suchého koryta Ordzovianského potoka, ktorý tu navozili ľudia dlhé roky dozadu. Napriek viacerým opatreniam tu ľudia zo zvyku sypú odpad ďalej. A skládka je stále aktívna.
BIJACOVCE. "Stál som na okraji miestnej komunikácie a popri mne prefrčal traktorík s prívesom. Traja chlapi zastali neďaleko mňa na okraji cesty. Jeden zacúval nad svah a ďalší dvaja začali zhadzovať odpad dole svahom. Ten bol už pokrytý hrubou vrstvou odpadu. Príliš si ma nevšímali, ignorovali môj fotoaparát. Dal som sa s nimi do reči. Vysvitlo, že sú z obce, pracujú v rámci aktivačných prác a s traktorom ich poslal - starosta. Keď som s ním neskôr telefonicky hovoril, potvrdil svoj príkaz s tým, že išlo len o zasypávanie povrchu skládky, s ktorou si nevie dať rady a ktorú neustále zväčšujú obyvatelia obce. Podľa neho išlo len o pozhrabovanú starú trávu z verejných priestranstiev v obci," uviedol M. Barlog.
Ten si všimol, že miesta na ďalší odpad tu už veľa niet. "Asi aj preto začali ľudia sypať odpad do koryta pod cestu. Tam je zatiaľ miesta dosť koryto je pol kilometra dlhé, Bijacovčania tu môžu voziť svoje odpadky ešte roky-rokúce," zdôrazňuje ochranár.
Zvyk - železná košeľa?
Ako je to s nelegálnou skládkou za obcou, sme sa opýtali starostu Bijacoviec Jána Pivovarníčka. Potvrdil, že ľudia na toto miesto zvykli už roky sypať smeti. "V minulosti tu bola skládka s osobitými podmienkami. Bol tu veľký úvoz, kde bolo dovolené sypať odpad. Neskôr so zmenou zákona bolo potrebné ju odstrániť. Asanovali sme pravú časť, vyplanírovali a zasypali, tá je v súčasnosti v poriadku. No, bohužiaľ, horšie je to z ľavej strany. Ľudia si tam zvykli vysypávať odpad a to aj z blízkeho okolia. Táto skládka je pre nás problémom. Dali sme tam upozornenie na zákaz sypania smetí, osadili drevené zábrany, aby tam ľudia nechodili a popri ceste vysadili malé stromčeky. Tie tam dnes už nie sú a ľudia tu i naďalej vozia odpad," uviedol starosta. Ako zdôraznil, cez aktivačné práce skládku už viackrát upravovali, no je to ako boj s veternými mlynmi.
Čiernych skládok pribúda
Nové čierne skládky z roka na rok pribúdajú. Potvrdzuje to aj existencia 65 nelegálnych skládok, ktoré v súčasnosti eviduje Obvodný úrad životného prostredia (OÚ ŽP) v Spišskej Novej Vsi. Vlani ich bolo 58, predvlani o päť menej. Ide o nelegálne skládky komunálneho a stavebného odpadu.
Podľa slov vedúceho odboru kvality životného prostredia OÚ ŽP Vladimíra Pavľáka, do evidencie sa pritom dostanú "iba" skládky, ktorých plocha je minimálne 100 metrov štvorcových. Menších skládok je teda podstatne viac.
Smutným príkladom pribúdania skládok je aj okolie Spišského hradu. Odpad ostro kontrastuje s historickým skvostom Spiša. "V pozadí bijacovskej skládky vidno hrad s geoglyfom, ktorý vyvolal vášnivé diskusie, no miestni politici si od neho sľubujú turistický raj na Zemi. S kopami odpadu v jeho širokom okolí nepomôže regiónu ani desať geoglyfov," zdôraznil M. Barlog.
Nahlásiť čierne skládky
V súčasnosti prebieha akcia pod záštitou Ministerstva životného prostredia SR v spolupráci s medzinárodnou ochranárskou organizáciou Greenpeace. Ide o akciu pod názvom Vyčistime Slovensko!, v rámci ktorej môžu ľudia nahlásiť na obvodné úrady ŽP SR výskyt nelegálnych, čiernych skládok odpadov v intraviláne obcí, pri cestách či na okraji lesov.
Problémové skládky
Najproblematickejšími skládkami na Spiši sú Hrabušice mýto a Rudňany - závalové pásmo. Hrabušice - pre blízkosť vodného toku a v Rudňanoch ide o dlhodobý problém. Problémy s nelegálnym skládkovaním sú aj v Spišskej Novej Vsi, časť Novoveská Huta i Iliašovce.
* * *
Sankcie do 200-tisíc
n Povinnosť na vlastné náklady zlikvidovať skládku je vždy na strane vlastníka pozemku, na ktorom sa skládka nachádza. Pri nesplnení tejto povinnosti je možné uložiť pokutu až do výšky 200-tisíc korún.
n Obvodný úrad ŽP za posledný rok udelil tri sankcie vo výške 30-tisíc korún. Podľa slov V. Pavľáka, čo sa týka prístupu samospráv k riešeniu nelegálnych skládok, situácia sa za posledné roky mierne zlepšila. Vcelku sa však tejto oblasti nevenuje dostatočná pozornosť. "Je potrebné popracovať najmä so zmenou myslenia ľudí. Začať musíme od najmenšej generácie," zdôraznil V. Pavľák.
Autor: xan
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš