Gajdoš vystavuje novú sochu
Už jedenásty rok prezentuje akademický sochár Ladislav Gajdoš svoje nadrozmerné plastiky na prešovskej pešej zóne. Dvanásta plastika z cyklu Slovenské fašiangy nesie názov eŠTeBačik veľký grant a emigrant.
PREŠOV. "Aj pre dvanástu plastiku mi každodenný život priam pod nos naservíroval motív. Vlastne je jedno, či je to prvá, alebo dvanásta plastika. Výpoveď každej z nich má spoločného menovateľa - moc diktatúry, jej bezohľadnosť, arogancia a cynizmus," uviedol sochár Ladislav Gajdoš.
Nemohol vystavovať
Skúsenosť s touto silou moci zažil už tesne po skončení štúdia. "Písal sa rok 1968 a roky "konsolidácie" slobodného myslenia slobodného umelca po ňom. Výsledkom bolo odstránenie mojej bronzovej sochy Kresby na dúhe v Bratislave a rozbitie veľkoplošného keramického reliéfu v Košiciach," zaspomínal Gajdoš.
Následkom bola postupná izolácia z verejného umeleckého života, vrcholiaca zákazom hoci len vystavovať voľnú tvorbu. Jediným možný riešením bol odchod do emigrácie.
Odkázaný na pomoc ľudí
"Môj dom s ateliérom štát skonfiškoval, hoci sa mi mal kto o neho postarať," poznamenal. Napriek splneniu všetkých zákonných podmienok, vlečie sa súdne konanie o prinavrátenie ateliéru už celých 17 rokov. "Aby som mohol tvoriť a pracovať, bol som a som i teraz stále odkázaný na nezištnú pomoc ušľachtilých ľudí." Svojou dvanástou plastikou chce spoluobčanom pripomenúť, aby nezabúdali na časy diktatúry, keď mnohí odchádzali do vonkajšej, alebo vnútornej emigrácie.
Autor: čor
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš