MONIKA TOPORCEROVÁ, monika.toporcerovakorzar.sk
Po sobotnom daždi sa hladina potoka Holubnica v Novoveskej Hute opäť dvihla. Na jej okraji stoja štyri domy. Ich obyvatelia tvrdia, že sú aj na okraji záujmu kompetentných. Hľadajú pomoc pri odstraňovaní následkov júlovej povodne na mestskom úrade, aj na Správe Hornádu a Bodvy, no zatiaľ bezvýsledne. „Každý sa z toho vyzúva, nikto nič neurobí," tvrdí nespokojná Hutnianka Katarína Mikolajová.
SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Peter Lučivjanský sa s priateľkou prisťahoval na Spiš z Bratislavy. Na okraji Novoveskej Huty, mestskej časti Spišskej Novej Vsi, si kúpili dom so záhradou. Ako vravia, plánovali tu pokojne dožiť. „Žilo sa tu celkom slušne, až do tej povodne, čo nastala nedávno z viny povodia. Žiadna údržba, zanedbaný tok nás ohrozuje. Správa vodných tokov je povinný robiť údržbu. My sme tu krátko, len päť rokov, ale suseda tu býva dlhšie a vie, že sa tu nič nerobilo," vraví P. Lučivjanský. „Za tých 38 rokov, čo tu žijem, sa s potokom nerobilo nič," potvrdzuje jeho slová K. Mikolajová. Po povodni z 23. júla, kedy sa Holubnica vyliala z koryta a zaplavila ich domy, záhrady aj dvory, čakali, že sa to zmení. Podľa nich treba potok vyregulovať a odstrániť nánosy.
Sťažujú sa na mesto
Kritické slová adresujú obyvatelia tejto časti Novoveskej Huty vedeniu mesta. „Platím dane, poplatky, ale zo strany mesta nie je žiadna starostlivosť. Jediný pán Klein k nám chodil večer, cez deň, ale inak sa tu z našich pánov nikto ani nezastavil," hovorí K. Mikolajová. „Primátor aj poslanci ratovali najprv seba na Ferčekovciach. My pre nich jednoducho neexistujeme. Platiť dane, to áno," pridáva sa s kritikou P. Lučivjanský.
Novoveský viceprimátor Miroslav Semeš (Smer) vidí situáciu inak. „Vždy bude mať niekto pocit, že sa mu nevenuje dostatok pozornosti. Je možné, že ľudia pri povodniach mohli mať takýto pocit, ale myslím si, že sme im venovali dostatok pozornosti. Tieto veci budeme riešiť v spolupráci s mestským výborom a budeme sa zaoberať aj poznatkami, ktoré nám títo občania adresujú," prisľúbil M. Semeš.
Prioritou je mestský majetok
Peter Klein z referátu krízového riadenia mestského úradu tvrdí: „Mesto vykonávalo záchranárske práce v rámci svojich možností." Pri odstraňovaní následkov povodní sa mesto zameriava na mestský majetok. „Sú stanovené priority, napríklad poškodené komunikácie a mosty vo Ferčekovciach. Čo sa týka majetku občanov, tí si uplatňujú náhradu škody za povodne. Mesto sumarizuje škody a tento materiál sa predkladá obvodnému úradu životného prostredia, ktorý je orgánom štátnej správy. Na majetku mesta je škoda 3,7 milióna, na majetku fyzických osôb vznikli škody za 2,8 milióna korún. Záleží od štátu, akou výškou budú občania aj obce odškodnení," dodáva P. Klein. Regulácia potoka Holubnica, ktorej sa obyvatelia dožadujú, je podľa jeho slov v kompetencii štátu ako vlastníka vodných tokov.
Regulácia je v pláne
Investičná akcia na potoku Holubnica v objeme 15 miliónov je plánovaná na roky 2010-2012. Informoval o tom Otakar Hrabovský z košického závodu Slovenského vodohospodárskeho podniku (SVP). Aj keď je regulácia v pláne, nie je jasné, kedy sa uskutoční. „Príprava stavby sa ešte nezačala. Či ju zrealizujeme, to neviem prisľúbiť. V programe investícií je okolo 260 stavieb. Ľudia sa pýtajú, ktorá je prioritou, ktorá stavba je dôležitejšia. Keby sme ročne mali dve miliardy, mohli by sme dohnať veľký investičný dlh, ktorý je v oblasti protipovodňovej ochrany na východnom Slovensku," vysvetľuje O. Hrabovský.
Nočná pri každom daždi
Obyvateľom Novoveskej Huty prísľuby nestačia. „Volala som na mestský úrad, pán Klein mi povedal, že oni urobili všetko, čo mohli, a že je to už záležitosť povodia. Tak som volala na povodie a tam ma odkázali naspäť na pána Kleina. Každý sa z toho vyzúva, nikto nič neurobí. Keď prší, tak máme nočnú. Nespíme, bojíme sa, že nás opäť vytopí," sťažuje sa K. Mikolajová.
Autor: kar
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš