ťažké mechanizmy dostali k potoku, museli vyrúbať stromy. Na problém nás upozornila rozhorčená obyvateľka Bardejovskej Zábavy Margita Pillárová. Povedala, že smreky okolo potoka si pestujú 30 rokov, a teraz ich pracovníci povodia rúbu.
BARDEJOV. "V pondelok ráno som počula zvuk píly a neverila som vlastným očiam, keď som zistila, že vyrezávajú stromy, ktoré sme si tu tridsať rokov pestovali," sťažuje sa Margita Pillárová. Keď sa zamestnancov pýtala, čo robia, vraj jej povedali, že všetky smreky pôjdu na holinu.
Stromy vysadili, aby zabránili hluku
"Myslela som, že dostanem infarkt. Veď keď potrebujú prístup k potoku, tak nech si trebárs zrúbu jedendva stromy, ale nie všetkých trinásť," dodala M. Pillárová. Zatelefonovala na mestský úrad, kde sa pokúšala zistiť, či na výrub stromov má povodie povolenie, ale nepochodila. Neúspešne hľadala pochopenie aj na obvodnom úrade životného prostredia a na ministerstve životného prostredia. "Vraj sú dovolenky," dozvedela sa. Stromy si podľa nej obyvatelia Bardejovskej Zábavy vysadili preto, aby zabránili hluku, ktorý spôsobuje hustá doprava po hlavnej ceste na výpadovke z Bardejova smerom na Prešov. "Pracovník povodia mi povedal aj taký argument, že smreky musia vyrúbať, lebo sú zasadené protiprávne a narúšajú reguláciu toku. Ale čo ja si pamätám, naši starí rodičia robili prirodzenú reguláciu vodných tokov tak, že na brehy potokov vysádzali stromy."
Do regulácie potoka stromy nepatria
S otázkou, či na výrub stromov má Povodie Bodrogu a Hornádu povolenie, sme sa obrátili na Mestský úrad v Bardejove. Kancelár René Semanišin uviedol, že výrub drevín vo vodných tokoch nie je v ich kompetencii, a odkázal nás na pracovníkov povodia. Vedúci pracoviska v Bardejove Martin Popjak uviedol, že stromy na Bardejovskej Zábave sú vysadené protiprávne, teda v rozpore so zákonom: "Vyrúbali sme len dva smrečky, ktoré boli vysoké 120 centimetrov, pre tieto nie je potrebné povolenie. A navyše sme to robili v rámci mimoriadnej situácie, stále platí druhý stupeň povodňovej aktivity." Dodal, že ich vyrúbali len preto, aby sa bager dostal do koryta potoka a mohol tam pracovať. Čo sa týka ostatných stromov, poznamenal, že je celkom možné, že na jeseň predsa len padnú: "Je to regulácia potoka a do nej nemôže nikto nič sadiť."
V zmysle platného zákona o ochrane prírody a krajiny výrub drevín povoľujú obce. S výnimkou, ak ide o stromy s obvodom 50 centimetrov a výškou 130 centimetrov. Povolenie rovnako netreba, ak sa robí obnova ovocných drevín a vtedy, ak hrozí bezprostredné ohrozenie zdravia, alebo života človeka.
MARIANNA PETEJOVÁ MEŠŠOVÁ
marianna.messovakorzar.sk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš