odchodov. Príčinou je regrutovanie do vznikajúcej mýtnej polície. Za lepšími podmienkami do nej odišlo už päť mestských policajtov.
POPRAD. „Časť príslušníkov nám teraz odchádza do vznikajúcej mýtnej polície," informoval naposledy i poslancov mestského parlamentu náčelník MP v Poprade Jaroslav Marušin. Plný stav 50 príslušníkov ostáva nedostižný. Ten dokonca teraz klesol i pod kritickú hranicu 40 policajtov.
„Ostávame - nie pre peniaze"
Podľa vyjadrení radových príslušníkov jadrom problému sú peniaze. „Je to len o tom, že sa odchádza. Tie platy sú nízke, kolegom sa nečudujem, že ich zaujala diaľničná polícia. Odišlo ich už päť," povedal nám jeden z policajtov. Jeho kolega dodal: „Túto prácu robíme, lebo nás baví. Zaplatená zďaleka nie je."
Prevencia verzus pokuty
S netradičným návrhom zvýšenia odmien prišiel poslanec Milan Lučivjanský. Ten chcel, aby policajtom motivačne ostávalo určité percento z vybratých pokút. Podľa prednostky mesta Oľgy Netočnej by však bol nápad kvôli legislatíve ťažko realizovateľný.
Proti sa postavil i poslanec Marián Bystrý: „Som zásadne proti podielom z pokút. To by viedlo k ich nadmernému výberu. Každý psychológ a sociológ vám povie, že najúčinnejšia je prevencia."
Marušin: Výkon zaváži
K dôrazu na prevenciu sa stavia i náčelník Marušin. „Nie je naším zámerom vybrať čo najviac pokút. Aj keď aj ich výška je časťou kritérií hodnotenia," povedal náčelník.
Podľa neho novoročné zmeny odmeňovania v Poprade z časti zabrali a netreba ich ihneď hádzať do koša. Rozdiel v odmenách medzi dobrým a zlým policajtom je podľa neho značný. „Dobrý policajt si kvalitným výkonom môže odmenu zvýšiť i o 10-tisíc korún oproti zlému," uviedol Marušin.
Čo potom?
Náčelník hovorí, že nájsť dobrého policajta býva ťažké. „Skúsenosti ukazujú, že sa neoplatí prijímať ľudí, ktorí si v danej hľadajú nejakú prácu. Človek musí chcieť byť policajtom," domnieva sa Marušin. Ten aj preto nevidí celý problém vo výške platu. Problémom podľa neho sú sociálne istoty, ktoré mestskí policajti oproti iným nie sú opravení požívať. Ide o možnosti, čo potom, keď policajt svoju misiu skončí.
Náčelníci pracujú na zmene
Mestskí policajti na rozdiel od svojich kolegoch v zelených uniformách štátu sú v bežnom pracovnom pomere. Po skončení misie preto oproti štátnym policajtom nemajú nárok na špeciálne výsluhové dôchodky, hoci podľa náčelníka často robia podobnú prácu. „Často prichádzame na miesto činu prví a nevieme čo nás tam čaká," hovorí Marušin. Ten sa s ostatnými náčelníkmi Slovenska do parlamentu snaží pretlačiť nové zmeny v legislatíve. „Ideou je, aby mestskí policajti po skončení 20 ročnej služby mali určité nároky." Zafinancovať by to mali špeciálne príspevky policajtov, zamestnávateľa a možno i štátu do sociálnej poisťovne.
Mýtna polícia
Ide o novú zložku železničnej polície. Jej úlohou bude najmä kontrola mýta a bezpečnosti na diaľnicach cestách prvej triedy.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš