ERIKA KARASOVÁ, erika.karasovakorzar.sk
Vodná nádrž sa po nedávnych záplavách premenila na stoku plnú odpadu. Na ploche o rozlohe jedného kilometra sú koberce naplaveného odpadu z košickej aj spišskej strany.
MARGECANY. Zo spišskej strany sa Ružín nachádza v katastri obcí Margecany a Jaklovce v okrese Gelnica. Zákon hovorí, že ak je pôvodca odpadu neznámy, o likvidáciu sa musí postarať samospráva, na území ktorej sa nachádza. Odstránenie naplaveného odpadu v Ružíne by podľa odhadu margeciankeho starostu Igora Petrika (NEKA) stálo niekoľko stotisíc korún. Starosta aj kvôli tomu napísal list, ktorý bol postúpený Ministerstvu životného prostredia SR.
Prvoradé sú povodňové práce
Správca nádrže, teda vodohospodári, však odpad zobrali "na svoje tričko". Ako vyplýva z rozhovoru s Viliamom Vološom zo Slovenského vodohospodárskeho podniku, odštepný závod Košice, odpad odpracú, zatiaľ sa však nevie, kedy. "Momentálne pracujeme na zabezpečovacích povodňových prácach, tie sú podľa zákona prvoradé. Ľudí aj techniku využívame práve na tento účel," upresnil V. Vološ. Spomínané práce sú aj preto dôležitejšie, lebo meteorológovia avizujú búrky.
Pol milióna na odpad
Zo spišskej strany do Ružína ústia rieky Hornád a Hnilec. Za odpad, ktorý končí v Ružíne, môžu teda obyvatelia obcí, cez ktoré spomínané rieky a iné prítoky tečú. Ako sme sa dozvedeli, naplavený odpad je každoročný problém. Teraz, po záplavách, je však situácia oveľa kritickejšia. "Vlani sme za odvoz a likvidáciu odpadu platili pol milióna korún," vysvetlil V. Vološ. Od začiatku Ružína odpad absolvuje 12-kilometrovú trasu ku hradobnému múru, kde ho správca vyberá a vyváža do spaľovne.
Doplácajú na iné obce
Starosta Margecian je veľmi nespokojný s legislatívou, podľa ktorej ako samospráva musia zodpovedať za naplavený odpad. "Budem žiadať vládu, aby sa novelizoval zákon, a to tak, že anonymný odpad bude musieť likvidovať nie samospráva, ale vlastník pozemku," povedal I. Petrik.
Posledné roky totiž musia už pravidelne čistiť brehy Ružína od naplaveného odpadu, čo ich stojí nemalé peniaze. "Iba jedno vyvezené nákladné auto nás vyjde na 6,5tisíca korún. Prečo by obec mala doplácať na odpad, ktorý do Ružína príde po toku riek z iných obcí?" pýta sa I. Petrik.
Zvieratá nenašli
Ako pre Korzár povedal predseda Obvodnej povodňovej komisie v Spišskej Novej Vsi Peter Karpinský, od ministerstva už dostali usmernenie. Náklady na likvidáciu ružínskeho odpadu môžu zahrnúť do nákladov, ktoré súvisia s povodňami. "Dostali sme avízo, že v Ružíne plávajú aj uhynuté zvieratá, nič také sa však nepodarilo zistiť. Napriek tomu sme zaktivizovali regionálnu veterinárnu správu, ktorá vydala usmernenie, ako v takýchto prípadoch majú samosprávy konať," informoval nás P. Karpinský.
Nemôžu rybárčiť
Situácia na Ružíne sa nepáči hlavne rybárom. "Pracujem v Anglicku. Celý rok sa teším na dovolenku, že si na Ružíne zarybárčim. Celoročný lístok ma stojí 3 500 korún, ďalšie náklady sú udice. Som veľmi sklamaný z toho, čo sa deje na Ružíne, rybárčenie nepripadá do úvahy," povedal nám Štefan Fenyeš z Prešovského okresu, ktorý mal v pláne spolu s príbuznými stanovať pri Ružíne z margecianskej strany.
Autor: šim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš