nocľahární z podhorských dedín napriek zákazu turistom ponúkajú ubytovacie služby tak vtieravo, že tí sa cítia byť obťažovaní. Radnica proti nim nasadzuje mestskú políciu.
VYSOKÉ TATRY. Hlasné výkriky: "Noclegy, noclegy! Poď sem! Dáme ti dobrú cenu!" Takto dnes vyzerá lákanie turistov na cestách a parkoviskách v meste Vysoké Tatry. Radnica je presvedčená, že týmto spôsobom dochádza k ohrozovaniu bezpečnosti dopravy a dobrej povesti mesta. Preto takto ponúkať ubytovanie na verejných miestach všeobecne záväzným nariadením zakázala. "Títo ľudia agresívne zastavujú vodičov na najväčších križovatkách, ktoré sú v Tatrách neraz v zákrutách. Hrozia kolízie a havárie," vysvetľuje dôvody prijatého nariadenia poslanec Pavol Stano.
Reagovali policajnou akciou
Polícia tvrdí, že za štyri roky od prijatia zákazu "fenomén tureckých obchodníkov" do istej miery potlačila. "Vyhubiť ho úplne nemôžeme. Porušovateľov tohto nariadenia je však v porovnaní s minulosťou v meste už menej," hovorí zástupca náčelníka tatranskej mestskej polície Jozef Štefaňák.
Problémom je prichytiť ľudí pri čine, postávať na parkovisku môže totiž každý. Proti obchodníkom najmä z Novej a Starej Lesnej sčasti zabral špeciálny plán. "Podrobnosti operačnej akcie z taktických dôvodov uviesť nemôžem, no súhrn postupov naozaj zaberá," vysvetlil Štefaňák.
Pomáhajú aj daňováci a úrad práce
Niektoré z metód vicenáčelník predsa len načrtol. "Spojili sme sa napríklad s daňovým úradom a úradom práce. Tento zákaz porušujú najmä nezamestnaní Rómovia. Úrad práce sa ich potom pýta, na čo potrebujú dávky, keď takto podnikajú," objasnil Štefaňák. Cez daňový úrad sa zase napríklad zistí, že turistov ubytovávajú načierno a zo zisku neplatia dane. Za to im hrozia ďalšie pokuty.
Hlasy proti zákazu
Kým mnohí turisti si na počínanie šéfov nocľahární sťažujú, zaznamenali sme aj hlasy z opačného tábora. "Je to normálne ponúkanie služieb, neviem, prečo by to nemohli robiť. Na Slovensku chceme mať zarábajúcich Rómov a keď sa konečne objavia, ideme proti nim," domnieva sa Vladimír Ďurek.
Vicenáčelník Štefaňák oponuje: "Tu dochádza ku klamaniu turistov. Najskôr im povedia cenu, ktorú im neskôr pri platení zvýšia. Kvalita ubytovania je nízka. Ak by turisti boli u nich spokojní, vrátili by sa k nim sami a nepotrebovali by ich takto naháňať."
Zákaz podporuje i stavovské Združenie cestovného ruchu Vysoké Tatry. "Ide o nekalú konkurenciu, keď sa neplatia žiadne dane a poplatky," myslí si Jana Bláhová zo združenia. Podľa nej ani obťažujúce pokrikovanie nepridá povesti mesta.
Stano: Bočné úmysly neboli
Poslanec P. Stano tvrdí, že pri nariadení mesto nemalo bočné úmysly pomôcť miestnym a väčším hotelom. "Ide naozaj len o bezpečnosť, lebo tie miesta a spôsob, ako vodičov zastavujú, si koledujú o problém. Proti férovému ponúkaniu služieb nič nemáme," povedal poslanec.
Dôkazom má byť to, že z európskych peňazí mesto pripravuje výstavbu stanovíšť, kde by aj podhorskí podnikatelia mohli ponúkať ubytovanie. "Žiaľ, celý projekt výstavby nových parkovísk so stanovištiami brzdí spor o pozemky s urbárom Milbach," doplnil Stano.
***
Všeobecne záväzné naradenie číslo 12/04
n Čo mesto zakazuje? Vykonávať sprostredkovateľskú činnosť na poskytovanie ubytovania.
n Kde? Na mestských parkoviskách, komunikáciách a ostatných verejných priestranstvách.
n Kedy? Zákaz platí celoročne v čase od 5.00 do 22.00 hodiny.
n Prečo? Účelom zákazu je vytvoriť podmienky na zabezpečenie verejného poriadku v meste a to najmä priechodnosti mestských komunikácií a bezpečnosti a plynulosti účastníkov cestnej premávky na nich.
Autor: toti
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš