MICHAL FRANK, michal.frankkorzar.sk Vlastníci bytov na Pavlovičovom námestí majú hlavy v smútku. Vrásky na čele im robí nadstavba piateho a
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
MICHAL FRANK, michal.frankkorzar.sk
Vlastníci bytov na Pavlovičovom námestí majú hlavy v smútku. Vrásky na čele im robí nadstavba piateho a šiesteho poschodia. Stavebná firma, ktorá ju vykonáva, nezvládla letné prietrže mračien. Byty zaplavilo, skratovala elektrina, nábytok ostal zničený...
PREŠOV. Negatívnu skúsenosť s rekonštrukciou bytového domu má Radovan Hrabčák. Odniesol si to aj jeho byt. Mal v ňom vodu po členky, podlahu má totálne zničenú, poškodený nábytok, epedy, ale aj elektrický kotol. Navyše, ostal na šesť dní bez elektriny. A vo vlhkom a teplom prostredí sa rýchlosťou svetla rozmnožila pleseň.
"Keby sa objavila mapa na stene, tak by mi to nevadilo. Povedal by som si, že sa to môže stať a vymaľoval by som. Lenže keď má človek niekoľko centimetrov vody v celom byte, tak to už je iná káva. Pred rokom som pritom dokončil rekonštrukciu bytu," povedal nám Radovan Hrabčák a ukázal presiaknuté steny na byte a zničené zariadenie. Vietor strhol provizórne položené plachty zo strechy a dážď to dokonal. Škodu mu poisťovák odhadol na 200-tisíc korún.
Jeden byt vyhorel
A to na tom ešte nie je najhoršie. "Na druhom poschodí vyhorel susedom, ktorí boli na dovolenke, byt. Nastal totiž elektrický skrat po tom, čo steny nasiakli vodou. Vtedy som majiteľovi firmy povedal, že tu už ide o zdravie. Jeho vyjadrenie bolo, že sa musíme modliť, aby to zvládol," uviedol R. Hrabčák, ktorý majiteľa firmy kontaktoval niekoľkokrát, no ten mu prestal dvíhať mobil a reagovať na SMS správy.
Celkovo bolo vytopených šesť bytov. Problém bol s elektrinou. Pán Hrabčák ju nemal šesť dní. Ešteže jeho manželka a malé deti boli na dovolenke. On mal o zábavu postarané. Keď bytovku vytopilo, so susedmi vylievali vodu od piatej popoludní do tretej rána.
Záznam zo schôdze
Slová R. Hrabčáka potvrdzuje aj zápisnica zo schôdze vlastníkov bytov, podpísaná Viktorom Tkačíkom, inžinierom-architektom (inak tiež poslancom mestského zastupiteľstva), ktorý bol iniciátorom postavenia nadstavby. "Konštatuje sa, že dodávateľ stavby nezvládol problémy otvorenej strechy s dažďovou vodou. Odkryl naraz tri vchody (sekcie) a dostatočne nezabezpečil podstrešné byty pred zatekaním dažďovej vody do ich priestorov. Stropy aj zvislé steny sa stali zásobárňou dažďovej vody a táto voda je uzavretá pod novou podlahou nadstavby," uvádza sa v zápisnici.
Pokúšali sme sa spojiť aj so zhotoviteľom stavby, ktorého sme chceli požiadať o stanovisko. Nepodarilo sa nám s ním však skontaktovať. Na mobile mal len odkazovač a nereagoval ani na SMS správu.
* * *
Na čo majú vlastníci bytov nárok
n Čo majú robiť ľudia v podobných prípadoch, aký sa stal na Pavlovičovom námestí v Prešove? S touto otázkou sme sa obrátili na Združenie spoločenstiev vlastníkov bytov na Slovensku. "V podmienkach zmluvy o dielo musí byť zakotvené, že ak počas výstavby dôjde k poškodeniu cudzieho majetku, teda čo i len jedného bytu, v plnej miere to musí dať do pôvodného stavu na vlastné náklady dodávateľ stavby," uviedla prezidentka združenia Zdenka Jurčáková.
n Vlastníkom bytov odporúča okamžite si vyžiadať nápravu. Takáto klauzula sa dáva do zmluvy, pretože stavebník musí predvídať, že môže dôjsť aj k takýmto okolnostiam. "Ak by to nebolo v zmluve, čo nepredpokladám, ale možné to je, tak je možné problém riešiť cez vlastné poistenie domácnosti ako škodovú udalosť," povedala Z. Jurčková a doplnila, že škoda môže byť uhradená z poistky vlastníka, pričom poisťovňa si to následne uplatní regresom od poisťovne stavebníka.
n Poškodení vlastníci bytov by teda mali bezprostredne vyzvať stavebníka, aby odstránil nedostatky, pričom Združenie spoločenstiev vlastníkov bytov na Slovensku odporúča všetky následné dohody uzavrieť aj písomne.
Autor: rm
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš