KONTROLA VÝKUPNÍ, OHLASOVANIE „PODOZRIVÉHO" MATERIÁLU
Mesto Krompachy sa rozhodlo problémy s výkupom druhotných surovín razantne riešiť. Ako potvrdila primátorka Iveta Rušinová, mesto prichádza s iniciatívou zameranou na úpravu zákona o odpadoch. Úprava prináša väčšiu kontrolu vykupovaných surovín i sankcie pre výkupcov.
KROMPACHY. V takmer deväťtisícovom meste v súčasnosti pôsobia štyri výkupne druhotných surovín. Nie je ničím výnimočným, že v nich končia rôzne materiály z miestnych podnikov, farebné kovy, značky, poklopy, železné rošty či iný materiál.
„Spracovali sme návrh na úpravu zákona a boli by sme radi, keby našiel odozvu u poslancov slovenského parlamentu. Oslovili sme už poslankyňu Leu Grečkovú, aby návrh predložila na rokovanie parlamentu," informovala I. Rušinová.
Kontrola mesta i polície
Navrhovaná úprava z dielne Krompašanov je zameraná na niekoľko rozhodujúcich momentov. „Navrhujeme, aby mesto mohlo kontrolovať, čo zberne vykupujú. Po druhé, aby sa kovový odpad vykupoval iba po predložení dokladov totožnosti. Umožniť samospráve i polícii kontrolovať evidenciu predajcov druhotných surovín. A čo je dôležité, aby predajca v prípade, že mu donesú „podozrivý" odpad, ho bezodkladne nahlásil na políciu. Farebné kovy, či materiál pochádzajúci zo strojov či iných zariadení, pritom môže odkúpiť iba od právnickej osoby," uviedla krompašská primátorka.
Problém sa netýka iba Krompách. „Myslím si, že navrhovaná zmena zákona bude prínosom aj pre ostatné mestá a obce, ktoré majú podobný problém. Preto by som rada vyzvala aj ostatných primátorov či starostov, aby podporili túto zmenu," dodala I. Rušinová.
Nezáujem politikov?
So zlodejmi farebných kovov majú bohaté skúsenosti aj miestne podniky. Najviac rezonujú rabovačky v Kovohutách, ktoré sú jediným výrobcom technicky čistej medi na Slovensku. Obyvatelia susedných komunít tam doslova chodia ako na klavír.
Ako svojho času uviedol predseda predstavenstva Petr Holicky, fabrika už investovala 12 miliónov korún do oplotenia, zlodejov však ani trojmetrový plot neodradil. V závode pritom mesačne dajú na strážnu službu viac ako jeden milión korún. V jeho areáli sú medené suroviny za 200 až 300 miliónov.
Podľa P. Holickeho, pokiaľ sa na Slovensku nezmení legislatíva, rozkrádanie bude pokračovať. Kým bude dopyt po takýchto surovinách, bude aj ponuka. "Medené odliatky sú špecifickým výrobkom. Tie vyrábajú hute a iba jedna z nich je na Slovensku - Kovohuty. Ako je možné, že legislatíva umožňuje výkupcom vziať takýto materiál a odpredať?" pýtal sa svojho času P. Holicky. Iniciatívu mesta nevidí ružovo. Zmena podľa neho možno prejde, možno aj nie: „Veď ani železnice nič nezmôžu. Aj im vykrádajú odstavené vagóny a politikov to nezaujíma."
„Podozrivé" veci neberieme
Ako sme sa dozvedeli, výkupcovia „podozrivé" materiály od predajcov nevezmú. Vraj to oni potom odnesú do výkupne v inom meste. „Ak sa ich spýtam, odkiaľ to majú povedia, že to našli. No medený odliatok, či kovový rošt sa len tak na ulici nepovaľujú. Nevezmeme to od nich," tvrdí pracovník jednej z krompašských výkupní, ktorý chcel ostať v anonymite. Na otázku, čo by zamedzilo krádežiam kovových predmetov, odpovedal jasne: „Chytiť zlodejov a dať im prísnejšie tresty, ktoré by ich od krádeží odradili."
NÁZORY
Milan Muška, výkonný podpredseda ZMOS: "Zatiaľ o tejto iniciatíve mesta nie sme informovaní, no viem si ju predstaviť ako priechodnú. Problémy s výkupom odpadov sú veľké a poväčšine je to na čestnosti konkrétnych výkupcov, čo zoberú. Nakoniec aj zo zákona im vyplýva povinnosť ohlásiť predmet, u ktorého je podozrenie, že pochádza z krádeže. Nie je ničím nezvyčajným, že mestá sa angažujú na úseku kontroly. Príkladom je aj úsek ochrany spotrebiteľa v súvislosti s kontrolou napr. tržníc zo strany samospráv. Nepovažoval by som za protiústavné, aby mesto dostalo možnosť kontrolovať čo výkupca od predávajúceho odkúpil."
Vladimír Pirošík, Transparency International Slovensko: "Je to nepochybne ušľachtilý cieľ, a vzhľadom k pretrvávajúcim problémom aj pochopiteľný. Faktom však je, že dobré veci sa nedajú dosiahnuť nesprávnym spôsobom. Vyžadovať od predajcov, aby farebné kovy, či iný materiál pochádzajúci zo strojov a zariadení, mohli vykupovať iba od právnických osôb, je diskriminačné, protiústavné a protizákonné."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš