TOMÁŠ TIŠŤAN, tomas.tistankorzar.sk
Spoločnosť Acheron obviňuje popradskú nemocnicu a mestské Pohrebno-cintorínske služby (PCS) z viacerých porušení zákona. Výsledkom ich údajného nekalého spojenectva má byť bránenie ľuďom slobodne si vybrať, ktorá spoločnosť ich zosnulým vystrojí pohreb. Spor už riešia úradníci.
POPRAD. Popradská nemocnica nemá vlastné chladniace zariadenie, tzv. chladnicu, kam sa pred pohrebom ukladajú zosnulí. Nemocnica ju preto podľa zákona musela zabezpečiť inde. Na základe súťaže chladnicu od 1. júla našla v mestskej eseročke PCS. Dovtedy ju nemocnici poskytoval regionálny úrad verejného zdravotníctva.
Kartel proti slobode výberu?
„Zosnulých z nemocnice si teraz do svojho chladiaceho zariadenia automaticky odnáša PCS bez súhlasu príbuzných, čo zakazuje zákon," hovorí Ivana Padarasová zo spoločnosti Acheron. To má mať podľa nej za následok to, že drvivú časť pohrebov teraz zabezpečuje mestská firma a pozostalí nemajú možnosť vybrať si iné spoločnosti. „Minule mi tu plakala jedna pani z Vernára, lebo po odvoze príbuzného z nemocnice netušila, kde je jeho telo," doplnila Padarasová.
Problémový paragraf
Padarasová tvrdí, že zákon o pohrebníctve dovoľuje nemocnici vydať telo zosnulého externej firme až po 8 hodinách od úmrtia. „A to len vtedy, ak si po neho za ten čas nepríde príbuzný alebo ním poverená osoba. Mestská firma si však telá odnáša už po 2 hodinách," uviedla Padarasová.
Dušan Suchý z Nemocnice Poprad porušenie zákona odmieta. Podľa neho platná smernica prikazuje ponechať telo na lôžku dve hodiny a kvôli hygienickým dôvodom ho následne transportovať do chladnice. „Smernica pritom nie je v rozpore so zákonom. Osem hodín v zákone je maximum, pokiaľ telo môže ostať v nemocnici a nie minimum, ako tvrdí Padarasová," povedal Suchý.
Morbídny text zmenili
Podľa Padarasovej však nemocnica porušuje i ďalšie paragrafy. „V nemocniciach je zakázaná propagácia pohrebníckych služieb. Nemocnica však každému pacientovi pri nástupe na hospitalizáciu dáva podpisovať poučenie, kde je uvedené, že nemá vlastnú chladnicu a preto ho po prípadnom úmrtí prevezú do PCS, s. r. o. Je to i morbídne," povedala Padarasová.
Suchý reaguje, že o propagáciu nejde. „Pacientovi sme povinní túto informáciu poskytnúť. Formulácia mohla pôsobiť necitlivo, ale, žiaľ, k smrti v niektorých prípadoch dochádza."
Nemocnica však už text zmenila. Názov mestskej firmy sa teraz neuvádza. Slová ako chladnica a ľudské pozostatky nahradila číslami zákonov, kde sa spomínajú.
Suchý: Vyhrali najlacnejší
Padarasová namieta, že na výber firmy s chladniacim zariadením sa neuskutočnilo regulárne verejné obstarávanie podľa požiadaviek zákona. „Na základe infozákona sa mi zase nechcú povedať cenu, ktorú účtuje mestská firma," doplnila Padarasová.
Riaditeľ Suchý oponuje: „Oslovili sme všetky firmy v okruhu 10 kilometrov. Vyhrala najlacnejšia ponuka. Konkrétnu sumu podnikateľke nie sme povinní uviesť."
Suchý okrem porušení zákonov odmieta aj to, že nemocnica s PCS uzavrela dohodu za účelom naháňania klientov pre mestskú eseročku. Rovnaké stanovisko zaujala i riaditeľka PCS Eva Švecová.
Požiadali o výklad zákona
Dohľad nad prevádzkou chladiacich zariadení má v Poprade na starosti regionálny úrad verejného zdravotníctva. Jeho riaditeľ Jozef Krak sa nateraz prikláňa k názoru, že nemocnica zákon neporušuje. „To, ako chápať sporný paragraf o ôsmich hodinách, sme si však nechali vyložiť predkladateľovi príslušného zákona. Na odpoveď čakáme," povedal Krak.
Autor: rin
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš