VERONIKA ČORŇÁKOVÁ, veronika.cornakovakorzar.sk
V obci Tokajík v Stropkovskom okrese je starostka aj jej zástupca na dlhodobej maródke. Iného pracovníka obec nemá. Kto v takomto prípade riadi chod obce?
TOKAJÍK. Tokajík je obec, ktorá má 116 obyvateľov. Starostka Jana Medvecová je dlhodobo práceneschopná. Podľa jej slov v obci nie je nikto, kto by ju chcel na dlhodobej maródke zastupovať.
Riešenie: vytváranie spoločných obecných úradov
„Problém Tokajíka a nefunkčného obecného úradu nie je ojedinelý. Na Slovensku máme aj ďalšie obce, ktoré sa vzhľadom na nepriaznivý demografický vývoj a odchod hlavne ich mladších obyvateľov za prácou do väčších sídel postupne vyľudňujú. Preto možno očakávať, že sa problémy týkajúce sa nezáujmu o post starostu najmä v menších obciach so staršími obyvateľmi budú vyskytovať stále častejšie," uviedol politológ Tomáš Koziak.
Jedným z riešení by mohlo byť vytváranie spoločných obecných úradov pre viac menších obcí. Takýto model úspešne funguje vo viacerých európskych štátoch a má mnoho výhod. „Správa obecných záležitostí je lacnejšia, takéto združené sídla môžu koordinovane participovať na rôznych spoločných projektoch, na ktoré majú väčšiu šancu získať finančnú podporu," povedal Koziak.
Patová situácia
V tejto obci nastala patová situácia. „Jeden z volených orgánov nevykonáva svoje kompetencie a pretože ide o osobu, ktorá je tiež 'obecným úradníkom', východiskom z tejto situácie môže byť vzdanie sa mandátu starostky Tokajíka," uviedol politológ Michal Kaliňák, ktorý pôsobí v samospráve mesta Prešov.
„Obecné veci riešim v rámci svojho voľného času, v rámci vychádzky," povedala nám starostka obce Jana Medvecová.
Kaliňák: Prestarnuté obce nemajú budúcnosť
Obcí s podobnou veľkostnou štruktúrou je na Slovensku veľmi veľa. Z celkového počtu 2 893 je 380 takých, ktoré majú menej ako 199 obyvateľov. Obcí, ktoré majú do 500 obyvateľov, je takmer 800. „U nás sa stačí pozrieť do okresov ako Bardejov, Svidník, či Stropkov. V týchto regiónoch ide o malé, populačne prestarnuté obce, ktoré pred sebou nemajú takmer žiadnu budúcnosť. Podľa štatistík sú to samosprávy, ktoré na platy a chod úradov vynaložia približne polovicu svojho rozpočtu. Peniaze teda neminú na rozvoj, ale na prežívanie," uviedol M. Kaliňák.
Kto by mal riešiť živelné pohromy a situácie, keď zasahuje civilná ochrana? „Podľa môjho názoru by v tejto situácii mal zasiahnuť príslušný obvodný úrad. Je predsa predĺženou rukou štátu," povedal Kaliňák.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš