vodného zdroja. Počas opakujúcich sa povodní všetky obce hornej Torysy zásobuje kameňom zo Slavkovského lomu.
NIŽNÝ SLAVKOV. Starosta susedného Nižného Slavkova (okres Sabinov) Jozef Kamenický je zo zámeru zrušiť kameňolom znechutený. Nevie si predstaviť, ako by fungovali v prípade povodní.
"Odtiaľ berú pri záplavách kameň všetky okolité obce - Vyšný Slavkov, Ľutina, Olejníkov až po Lipany a Sabinov. Dokonca aj zo smeru Stará Ľubovňa," povedal. "Neviem si predstaviť, že by sme ho vozili od Prešova. Je to 50-kilometrová diaľka. Kým by sem dorazili, obce by voda zaplavila." Iba do jeho obce vozí od minulej stredy denne päť až šesť plne naložených áut kameň a makadam. Jedno auto sa denne otočí približne desaťkrát.
"Budeme sa snažiť, aby ten lom nezavreli. Veď autá pri povodniach vozia kameň 24 hodín v kuse. Tridsať rokov nikto nezaznamenal žiaden nepriaznivý vplyv lomu na životné prostredie," skonštatovala starostka Vyšného Slavkova Viera Kašperová.
Lom 30 rokov neprekážal
Od vedúceho kameňolomu Jána Chovanca sme sa dozvedeli, že lom funguje od roku 1978. Povolenie na ťažbu a dobývací priestor, majú do konca roku 2010. Krajský úrad životného prostredia však vydal rozhodnutie, podľa ktorého majú ťažbu ukončiť ešte pred rokom 2010. Lom je totiž v druhom pásme ochrany vôd a pri ťažbe kameňa využívajú trhacie práce. "Doteraz, 30 rokov, bolo všetko v poriadku," uviedol vedúci. Podľa neho v tomto dolomitovom lome je možné ťažiť ešte 10 rokov, zásoby v ňom sú na niekoľko stoviek rokov.
Starostovia zo Združenia obcí hornej Torysy plánujú rozhodnutie napadnúť. Využiť chcú všetky dostupné prostriedky, vráatne petície. "Úradníci by mali prihliadať na priority, na to, koľko zachráni ten kameňolom," doplnil starosta Kamenický.
Úrad môže lehotu predĺžiť
O stanovisko k problému sme požiadali Krajský úrad životného prostredia (KÚ ŽP) v Prešove. "Pokiaľ ide o spomínaný vodárenský zdroj, je tam ochranné pásmo druhého stupňa. KÚ ŽP ako príslušný orgán štátnej správy, vodnej správy vydal rozhodnutie právoplatné v marci 2007. Je pravda, že je tam svojim spôsobom stanovený aj termín do roku 2010, dokedy by sa mali ukončiť či presunúť ťažobné i trhacie práce. Pokiaľ plán otvárky, prípravy a dobývania ložiska nebude splnený a nevyťaží sa to množstvo, ktoré sa tam môže ešte vyťažiť, nie je problém a KÚ ŽP bez problémov pristúpi na základe žiadosti k predĺženiu tejto lehoty. Tá lehota nie je striktná, pokiaľ nepríde k ďalšiemu rozširovaniu lomu v ochrannom pásme," informoval vedúci odboru životného prostredia KÚ ŽP Prešov Andrej Semanco.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš