OROS ARGUMENTUJE NIŽŠOU CENOU TEPLA
Spoločnosť Priatelia Zeme vyzvala primátora Veľkého Šariša Róberta Orosa k zodpovednému prístupu k odpadovému hospodárstvu. Na mysli majú jeho postoj k spaľovni. Primátor totiž podporil zámer firmy Fecupral, s. r. o., ktorá chce postaviť v priemyselnej zóne Veľkého Šariša zariadenie na energetické zhodnocovanie odpadov s nadregionálnou pôsobnosťou. Primátor Veľkého Šariša považuje spaľovňu za najlepšie riešenie likvidácie komunálneho odpadu. Podľa neho Slováci na tento fakt prídu až o dvadsať rokov.
KOŠICE/VEĽKÝ ŠARIŠ. Firma Fecupral pôvodne usilovala o rozšírenie kapacity svojej spaľovne nebezpečných odpadov v meste Prešov. Po kampani proti rozšíreniu spaľovne, ktorá vyvrcholila petíciou, sa konateľ spoločnosti Fecupral Štefan Hanigovský rozhodol projekt realizovať neďaleko Prešova vo Veľkom Šariši. Priatelia Zeme vyčítajú primátorovi Veľkého Šariša, že vyjadril podporu výstavbe najväčšej spaľovne nebezpečných odpadov predtým, než mu boli predložené konkrétne informácie.
Upozorňujú na negatíva spaľovne
Zelení upozorňujú, že aj po presune tohto kontroverzného projektu do Veľkého Šariša budú upozorňovať na negatíva tohto zámeru. Najmä na absenciu predpokladaných emisií do vzduchu, tiež emisií tuhých látok a zvozovej štúdie. Podľa nich chýba aj dostatočné posúdenie havarijných rizík a hodnotenie vplyvov spaľovne na zdravie obyvateľstva.
Predseda Priateľov Zeme Ladislav Hegyi považuje sľuby Hanigovského o polovicu nižších poplatkoch za likvidáciu odpadu a lacnejšej energii na verejné osvetlenie za nerealistické a populistické. Tiež upozorňuje, že spaľovňa vo Veľkom Šariši síce má byť umiestnená v priemyselnej zóne, avšak táto je blízko obytnej, a skúsenosti zo sveta hovoria, že okrem environmentálnych negatív dôjde aj k poklesu cien nehnuteľností blízko spaľovne. Podľa Priateľov Zeme spaľovne zaťažujú životné prostredie rovnako, ako skládky odpadov.
Primátor Oros: Chodím s otvorenými očami
Primátor Veľkého Šariša Róbert Oros tvrdenie Priateľov Zeme o nezodpovednom prístupe k odpadovému hospodárstvu odmieta: "Informácií týkajúcich sa fungujúcej spaľovne Fecupralu v Prešove sme mali dosť, tiež sme mali poznatky zo zahraničia. Osobne som bol v Dánsku, Švédsku, Fínsku a chodím s otvorenými očami, takže viem, ako riešia odpadové hospodárstvo. Konateľ Fecupralu mám dal aj 37-stranový elaborát," uviedol. Podotkol, že o spaľovni vo Veľkom Šariši sa dá hovoriť iba v teoretickej rovine, lebo postavená ešte nie je. "Ale zato máme informácie, koľko odpadov ročne spaľovňa spáli. Počíta sa, že zhruba 12-tisíc ton." Oros poznamenal, že konateľa firmy Štefana Hanigovského pozná dobre, lebo v predchádzajúcom volebnom období bol jeho zástupcom.
Primátor zdôraznil: "Desať rokov Hanigovský nezištne pomáha mestu v oblasti odpadového hospodárstva. A tak, keď prišiel so žiadosťou o pomoc, boli poslanci za to, aby sme ho podporili. Na dôvažok ponúkol mestu zníženie ceny tepla oproti cene tepla vyrábaného na báze plynu. To isté sa týka elektrickej energie, ktorú budeme dostávať za výrobnú cenu. Čiže verejné osvetlenie budeme mať o 30 percent lacnejšie."
Primátor Oros odmietol tiež tvrdenie Priateľov Zeme, že zo strany Hanigovského ide iba o populizmus: "My totiž tieto sľuby zakomponujeme do zmluvy." Napokon sa vyjadril aj ku tvrdeniu, že vybudovanie spaľovne zníži cenu pozemkov: "Týka sa to priemyselnej zóny, a nemám také poznatky, že niektorý z podnikateľov by sa chcel zmeniť pôsobisko."
K vyhláseniu Priateľov Zeme sme oslovili aj konateľa Fecupralu Štefana Hanigovského. "Ide im o to, aby sa zviditeľnili, už reagovať nebudem," povedal.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš