obyvateľov obce adresované poslancom. Takto vyzerá atmosféra na Obecných zastupiteľstvách v Bystranoch. Poslanci a starosta obce nevedia nájsť spoločnú reč. Obyvatelia obce poslali poslancom otvorený list.
BYSTRANY. Dôvodom je neúčasť niektorých poslancoch na posledných troch zastupiteľstvách, z toho dva z nich boli mimoriadne. Zastupiteľstvá neboli uznášaniaschopné. Poslanci sa však vopred ospravedlnili kvôli pracovnej zaneprázdnenosti, okrem toho tvrdia starostovi chýbajú organizačné schopnosti.
Chcú spravodlivo rozhodovať
V Bystranoch žije 3-tisíc obyvateľov, z toho 2 200 je Rómov. Starostom je František Žiga (RIS), deväťčlenné zastupiteľstvo je zložené z nerómskych obyvateľov. V otvorenom liste pisatelia naznačujú, že poslanci sú negatívne naladení voči rómskej majorite v obci. Volení predstavitelia obce však oponujú: Chceme spravodlivo rozhodovať o verejných prostriedkoch.
Otvorený list
"Bojkotujete riadne aj mimoriadne zasadnutia obecného zastupiteľstva, ktoré zvoláva starosta obce a pripravujú ho zamestnanci obecného úradu, na ktorých sa majú prerokovávať zásadné úlohy organizácie života v obci. Táto nečinnosť sa dotýka občanov obce, ktorých problémy by sa mali riešiť," stojí v otvorenom liste určenom poslancom.
"Niektorí poslanci pracujú na týždňových turnusoch. Neúčasť nebola zámerná, ale kvôli pracovnej zaneprázdnenosti," povedal poslanec Jozef Furman (HZDS).
Pozýva telefonicky
Okrem toho poslancom prekáža termín, kedy sa dozvedia o konaní obecného zastupiteľstva. "Prijali sme uznesenie, že pozvánky a pracovné materiály nám majú byť doručené so sedemdňovým predstihom. Nebudeme akceptovať to, že starosta nás iba deň vopred pozýva na mimoriadne zastupiteľstvo telefonicky," dodal J. Furman.
Tri hodiny o nábytku
Vcelku zaujímavá je aj dĺžka rokovania. Starosta aj poslanci sa v tomto prípade spoločne zhodnú, že je to neúnosné. Nespokojná je aj zapisovateľka Alžbeta Pinčáková. "Doobeda pracujem na obecnom úrade, poobede ma čaká zastupiteľstvo a neraz tam musím byť do rána do pol druhej. Samozrejme, že s tým nie som spokojná," povedala nám táto zamestnankyňa obecného úradu. Za jedno rokovanie obecného zastupiteľstva dostane 500 korún. "Iba o kúpe nového zariadenia do budovy obecného úradu sme rokovali tri hodiny," sťažuje sa starosta.
Miliónová cesta
"Nedáme sa oklamať ako malé deti. Veď za predchádzajúceho vedenia sa v osade postavila cesta, a to iba 200 metrov za neuveriteľných 1,2 milióna korún," dôvodil poslanec Miroslav Pavľák (RSS), prečo sa stáva, že nad niektorým bodom rokujú dlhšie. Jozef Furman tvrdí, že aj poslancom prekážajú neuveriteľne dlhé rokovania. "Je to však vec starostu ako často zvolá zastupiteľstvo," dodal.
Zakopte vojnovú sekeru
Aj keď v Bystranoch to vrie, obce strany tvrdia, že v prvom rade majú záujem na rozvoji obce. "Sme jedna obec, kto okráda Rómov, okráda aj Nerómov," tvrdí M. Pavľák, pričom pripomína predraženú stavbu cesty v osade.
"Zakopte vojnovú sekeru, pochovajte nevraživosť a konajte v prospech spoločnej veci. V prípade, že pristúpite k našej výzve, pocítite podporu aj ostatných obyvateľov a naša obec sa stane dobrou obcou," stojí v otvorenom liste poslancom.
--- NÁZOR ODBORNÍKA ---
Ivan Rončák - Transparency International Slovensko
n "Podľa zákona, obecné zastupiteľstvo sa má stretnúť minimálne raz za dva mesiace. Poslanci sa môžu však vopred ospravedlniť, starosta to musí akceptovať. Je pozitívne, keď sa zastupiteľstvá konajú poobede, aby sa na rokovaní mohla zúčastniť aj verejnosť. Zákon hovorí, že zastupiteľstvo zvoláva a vedie starosta, čiže on by mal zvoliť periodicitu, aby zastupiteľstvá neboli zbytočne dlhé alebo extrémne uponáhľané. Zastupiteľstvá ich priebeh a atmosféra, závisia od toho, aký je starosta zručný viesť ich.
n Obecné zastupiteľstvo má okrem toho možnosť prijať uznesenie, ktoré určuje dĺžku výstupu poslancov ale aj hostí. Cieľom by malo byť zefektívnenie rokovania."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš