CIRKEV SI ZRIADILA CESTOVNÚ AGENTÚRU
Pálium od pápeža Benedikt XVI. ukázal včera novinárom gréckokatolícky prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak. Zároveň informoval o vydaných knihách o drevených gréckokatolíckych chrámoch na východnom Slovensku a zriadení cestovnej agentúry Byzant.
PREŠOV. Pálium, ktoré sa udeľuje iba arcibiskupom metropolitom odovzdal pápež vladykovi Babjakovi na Sviatok apoštolov Petra a Pavla v rímskej Bazilike sv. Petra. Počas obradu odovzdal pálium, ako znak spoločenstva pastierov a jednoty so Svätým Otcom, novým arcibiskupom metropolitom z celého sveta, dovedna ich bolo 42. Prešovský arcibiskup bol jediným gréckokatolíckym metropolitom. "Beriem to ako veľký záväzok. Chcem, aby naši kňazi boli vždy na svojich miestach, k dispozícii veriacim, aby im dokázali vždy pomôcť," skonštatoval arcibiskup.
Slávnostného obradu odovzdávania pálií sa zúčastnili aj pútnici zo Slovenska. Práve v Ríme sa dozvedeli o dekréte, ktorý vyhlásil vladyka Ján Babjak, na základe ktorého môžu veriaci získať plnomocné odpustky po splnení predpísaných podmienok počas celého svätopavlovského roku v určených chrámoch prešovskej archieparchie.
Zárobok cestovky investujú
Metropolita Babjak včera predstavil aj dve knihy o drevených gréckokatolíckych chrámoch na východnom Slovensku: "Chceme návštevníkov týchto chrámov správne zorientovať." Podľa neho boli niektoré publikácie, vydané v minulosti inými vydavateľmi, kontraproduktívne. Na označenie gréckokatolíckych chrámov používali slovo kostolík, alebo byzantský chrám. "Ľuďom treba hovoriť pravdu. I keď ide o maličkosti," dodal.
Cieľom tohto projektu, podobne ako vzniku cestovnej kancelárie (CK) Byzant, je aj podpora cestovného ruchu na východnom Slovensku. "Vlastníctvom drevených chrámov máme v rukách veľké bohatstvo, ale aj veľké starosti o neho," dodal. Preto CK Byzant bude okrem pútnických zájazdov ponúkať programy na poznávanie drevených chrámov. Získané prostriedky použijú na financovanie údržby a náročných opráv spomínaných chrámov: "Rozmýšľam dopredu. Skôr či neskôr, príde určite k odluke cirkvi od štátu. Ja sa ako biskup musím postarať o život cirkvi. A to aj cez takéto možnosti."
Prešovská archieparchia spravuje 27 drevených chrámov, dve sú v správe košickej eparchie, 6 vlastnia múzeá a skanzeny a 3 boli v roku 2000 prevedené na pravoslávnu cirkev.
Čo je pálium
(tim)
n Pálium je pevná látková stuha, široká asi 5 centimetrov. Je utkaná z bielej vlny do oblúka tak, aby sa dala vložiť na plecia. Vpredu a vzadu ho dopĺňajú dva výbežky, pevne visiace pomocou olovených vložiek. Zdobia ich dva kríže vyšité čiernym hodvábom, ďalšie štyri sú na oblúkových častiach pália. Je vyhotovené z vlny baránkov, ktoré predtým posvätil pápež.
n Symbolizuje baránka na pleciach dobrého pastier, ktorý hľadá zatúlanú ovečku a keď ju nájde, vezme ju s radosťou na svoje plecia. Takým má byť aj arcibiskup metropolita, na ktorého pápež pálium vloží.
n Vyjadruje aj zvláštne duchovné puto medzi metropolitom a pápežom, jeho duchovnú moc prijímanú a vykonávanú v jednote s Rímskou Cirkvou.
n Oprávnený nosiť pálium na ktoromkoľvek mieste a pri ktorejkoľvek príležitosti je iba pápež. Obrad odovzdávania pálií je jedinou príležitosťou, kde vidieť viacerých arcibiskupov s páliami na jednom mieste v rovnakom momente. Inak ho môžu nosiť iba na území vlastnej jurisdikcie. Po smrti arcibiskupa musí byť pálium pochované so zosnulým.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš