VERONIKA ČORŇÁKOVÁ, veronika.cornakovakorzar.sk
Združenie regiónu Dolina Čergova je občianske združenie reprezentujúce záujmy verejného, súkromného sektora, mimovládnych organizácií a samosprávy v oblasti podpory regionálneho rozvoja doň združených obcí. Členmi združenia sú obce Červená Voda, Červenica, Hanigovce, Jakovany, Jakubova Voľa, Ľutina, Olejníkov a Pečovská Nová Ves. V jednotlivých obciach v podhorí Čergova žije 5 000 obyvateľov.
HANIGOVCE. Na Hanigovskom hrade v okrese Sabinov sa konali v sobotu Hanigovské hradné dni. „V tomto regióne máme prekrásnu prírodu s podmienkami pre lov zveri, zber lesných plodov, veľa kultúrnych pamiatok a pamätihodností a podmienky pre rozvoj turistiky," uviedol predseda predstavenstva združenia a starosta obce Pečovská Nová Ves Jaroslav Baňas.
„Iba málokto vie, že sa tu na ploche niekoľkých kilometrov nachádza 10 národných kultúrnych pamiatok Slovenska," uviedol starosta. „Veríme, že z tejto akcie sa stane tradícia, a že každoročne sa budeme môcť stretávať v jednej z našich obcí, lepšie sa spoznávať a pomáhať jeden druhému," povedal starosta Pečovskej Novej Vsi.
Hradný pán i hradná pani
Na hrade bola hradná pani a hradný pán. Každá dedina predstavovala poddaných. Na hrad prišli zástupcovia jednotlivých dedín. „Ľutinčania priviedli Jána, ktorý kradol na farskom dvore drevo. Hradný pán mu chcel odťať ruku, no hradná pani volila miernejší trest a to taký, že bude musieť rúbať drevo celý rok zadarmo," priblížila poddaná Milina Čorňáková. Každá obec mikroregiónu mala svoj vlastný scenár z dobových čias. „Či sa nám to páči alebo nie, sme odkázaní na spoluprácu. Ak si nepomôžeme sami, cudzí nám nepomôžu. Aj preto sme prišli s touto novou aktivitou - Deň mikroregiónu. V tomto roku sme chceli lepšie poznať obec Hanigovce a Hanigovský hrad," poznamenal J. Baňas.
Hrad, v súčasnosti chránený ako archeologická lokalita, vznikol okolo polovice 14. storočia. „V roku 1556 vojská obsadili a podpálili hrad. Premenil sa na opustenú zrúcaninu, ktorá už nebola nikdy obnovená," informovala historička Blanka Baňasová.
Vytvorili cyklodráhu
Prvým spoločným projektom združenia z roku 2000 bolo vytvorenie novej zelenej cesty - turistickej cyklotrasy, ktorá prechádza katastrami jednotlivých obcí. Jej dĺžka je 23 km. Vedie po miestnych komunikáciách a poľných cestách v podhorí Čergova. „Časť vybudovanej trasy v úseku Pečovská Nová Ves - Červenica je situovaná tak, že môže byť spoločná s úsekom pripravovanej cykloturistickej trasy medzinárodného charakteru," informoval Baňas.
Autor: čor
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš