správcovi. Od avizovaného úmyslu však ustúpilo. Dôvodom sú najmä legislatívne zmeny, ktoré v týchto dňoch prerokúva vláda.
POPRAD. Platby za parkovanie na mestských parkoviskách v Poprade sú zatiaľ stále nepovinné. Môže za to legislatíva o miestnych daniach. Zákon totiž nedovoľuje prevádzku parkovísk mestskou spoločnosťou, teda nedovoľuje ani legálny výber peňazí za parkovanie.
Vyrieši problém národný parlament?
Obchod roka, ako niektorí označujú možnosti prevádzky parkovísk v Poprade, sa podľa všetkého konať nebude. Mesto považuje doterajšie ponuky od podnikateľov za neaktuálne. Keďže primátor v týchto dňoch dovolenkoval, situáciu nám priblížila popradská prednostka Oľga Netočná. "Spravovanie parkovísk bude mesto samostatne," povedala. Prednostka zároveň vysvetlila prečo. "V parlamente sa pripravuje novela zákona o premávke na pozemných komunikáciách. Vďaka nej by sa mali zmeniť aj niektoré pravidlá pri organizovaní parkovania mestami, čo by malo celý stav zmeniť," naznačila.
Prihlásené firmy nespĺňali požiadavky
Medzi nádejných uchádzačov o lukratívnu správu parkovísk sa ešte pred niekoľkými dňami dostali tri firmy. Nik z nich však vtedy netušil, že mesto rozhodnutie zvráti. "Išlo o výzvu na prevádzku parkovísk, kde uchádzači mali spĺňať viacero prísnych podmienok," povedala prednostka. Nový prevádzkovateľ by okrem iného musel postaviť nové parkovacie domy, zabezpečiť odťahovú službu, či vybudovať centrálny navigačný systém. Podľa všetkého prihlásené spoločnosti predstavy mesta aj tak nespĺňali. Prednostka hovorí, že toto platí minimálne o firme Villa Pro zo Spišskej Novej Vsi i o podnikateľovi Radovanovi Petrovi z Kežmarku. Najvážnejším adeptom na prevádzku parkovísk tak ostala bratislavská Vinci Park. K lukratívnemu "džobu" sa však nedostane ani ona.
Na chaos reagovali aj mestskí policajti
Skutočnosť, že vodiči za parkovanie v Poprade platiť nemusia, nebola bežným ľuďom dlho známa. Mestu sa ju darilo úspešne tajiť. Do mestskej kasy tak pribúdali peniaze za parkovanie iba na báze dobrovoľnosti. Ako prvý o tejto realite informoval Tatranský Korzár ešte v marci. Odvtedy sa na túto tému začalo verejne diskutovať. V súvislosti s chaosom na parkoviskách zmenili taktiku aj mestskí policajti. Kým v čase zákonného vyberania za parkovné kontrolovali, kto platí a kto nie, teraz sa sústreďujú na iné, dovtedy menej viditeľné prehrešky. Pokuty vyberajú napríklad za zakázané státie na žltých čiarach, pribúda aj viac papúč. "Viac sa teraz sústreďujeme na statickú dopravu, čo sčasti spôsobuje nárast pokút," povedal pred časom Jaroslav Marušin, šéf popradských "mestskáčov".
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš