najväčšej a pre mnohých majestátnej šelmy.
VYSOKE TATRY. Tak ako o ničom, ani o medveďoch nemôžeme povedať, že vieme o nich všetko. Správa národného parku verí, že obojkami sa získa nové, zaujímavé a doteraz nepoznané poznatky. "Obojkami budem môcť sledovať život medveďa 24 hodín denne. Budeme vedieť, čo robí a čomu a kde sa presne venuje," vysvetľuje riaditeľ Správy TANAPu Pavol Majko.
Baterka vydrží
Ak aj medveď zíde zo zóny so signálom, obojok dáta zaznamená do pamäte a pre potreby výskumu uchová. Baterka v obojku vydrží približne tri roky. Technológia stála viac ako tritisíc eur. "Našli sme zahraničného partnera, ktorý nám s touto modernou technikou pomohol. Pri odchyte medveďa nám zase pomôžu Štátne lesy TANAPu," doplnil Majko.
Budú sa pozorovať aj ľudia
Začne sa s jedným, obojkov však chcú postupne nasadiť na krky viacerých medveďov. Popri obojkoch ochranári v rámci projektu do Tatier nasadia aj dva statické snímače na tajné miesta. "Tie zase budú snímať všetky zvieratá a ich správanie v danej lokalite," doplnil Majko. Snímače podľa Majka automaticky upozornia aj na prípadné nevhodné správanie turistov. Primárne však na sledovanie ľudí určené nebudú.
Autor: toti
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš