podpisovať dolárové bankovky. Čo je však dôležitejšie, pred 90 rokmi sa spolu s inými politikmi podpísal pod Pittsburghskú dohodu, ktorá ovplyvnila smerovanie Slovákov aj Čechov. Tento rok spoločnosť dokonca vypísala súťaž v perokresbe na tému Michal Bosák.
PREŠOV. Hoci súťažiaci mali na prácu len 7 dní, porota mala čo hodnotiť. Predsedal jej akademický sochár Dušan Pončák a za najlepšiu prácu označil perokresbu len 6-ročného Matúša Kríža zo ZŠ na UL. Československej armády v Prešove.
Bude perokresba na pečiatke?
Súťaž iniciovala požiadavka prešovských filatelistov z Klubu 54-02, ktorí SMB navrhli, aby sa portrét Michala Bosáka objavil aj na známkach. "Sme presvedčení, že slovenskí filatelisti by to prijali s nadšením," uviedol predseda klubu Ľubomír Vajčovec. Táto požiadavka sa možno stane realitou po našom vstupe do eurozóny a práve návrh 6-ročného Matúša bude námetom. "Rokovali sme so Slovenskou poštou o tom, že táto víťazná perokresba sa stane námetom na príležitostnú pečiatku, prípadne známku, ale zatiaľ vec nie je doriešená," povedal prezident SMB Rudolf Bosák.
Dni Michala Bosáka
Na pôde Prešovskej univerzity sa na základe obojstrannej zmluvy o spolupráci odohrajú takmer všetky podujatia, ktoré SMB organizuje v dňoch 25. až 28.júna. Časť sa bude konať v rodisku Michala Bosáka v Okrúhlom (okres Svidník) a časť v Bardejovských Kúpeľoch, kde bankár v roku 1920 usporiadal recepciu pre všetkých šarišských richtárov. "Prešovská univerzita chce participovať na týchto podujatiach. Jedným z podujatí bude aj Medzinárodná vedecká konferencia Pittsburghská dohoda a bankár Michal Bosák," poznamenal prorektor PU pre vedu a informatiku Igor Liberko. Ďalším sprievodným podujatím bude výstava o bankárovi a prezentácia vernej kópie originálu Pittsburghskej dohody.
Detektívna cena
V piatok 27. júna vo foyeri PU ocenenia najlepších slovenských študentov. O Cenu Michala Bosáka bojovalo svojimi prácami 22 študentov a ďalších 36 sa uchádza o cenu za najlepšiu študentskú odbornú činnosť a víťazstvo v jazykových olympiádach. Hodnotiť ich prezentáciu bude 7-členná medzinárodná komisia. "Tento rok sme pre víťaza súťaže o cenu Michala Bosáka pripravili doslova detektívnu cenu. Keďže odborníci tvrdia, že na svete existujú štyri kaligrafické verzie Pittsburghskej dohody a všetky sú považované za originály, víťaz dostane možnosť v štyroch amerických mestách hľadať v archívoch rukou písaný prvopis T. G. Masaryka, alebo notársky záznam o ňom z roku 1938. Z neho sa totiž musel vyrobiť originál a doteraz ho nikto nenašiel," povedal nám prezident SMB Rudolf Bosák.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš