ANNA KOŠUTHOVÁ, anna.kosuthovakorzar.sk
Od januára 2008 funguje na prešovskej radnici odbor manažérstva kvality (OMK), na ktorom pracujú štyria ľudia. Je teda v štruktúre úradu. Podľa našich informácií žiadna iná samospráva na Slovensku takýto odbor nemá a hoci už 10 mestských úradov disponuje certifikátom kvality ISO 9001:2000, každý si nechal systém vypracovať externe konzultačnou spoločnosťou. Prví boli Martinčania, potom nasledovali také mestá ako Trenčín, Dubnica nad Váhom, Prievidza, Banská Bystrica a ďalšie. Na východe zatiaľ majú certifikát manažérstva kvality len Michalovce. Zaujímalo nás, prečo sa v Prešove zriadil na tento účel samostatný odbor.
PREŠOV. Nad rozsah spomínaného certifikátu kvality sa radnica usiluje získať aj certifikát podľa normy ISO 27001:2005, čo je systém manažérstva bezpečnosti informácií, s ktorými sa na úrade pracuje. Tento systém majú zavedený najmä veľké spoločnosti, ktoré pracujú s dôvernými informáciami, ako sú napríklad poisťovne, či telekomunikačné spoločnosti, ale žiadna samospráva.
Čo budú robiť?
Vedúceho odboru manažérstva kvality Karola Jedlovského sme preto opýtali, na čo ho samospráva potrebuje. "Bezpečnosť informácií je nutná minimálne pri ochrane osobných údajov o obyvateľoch a klientoch, ktorí využívajú služby úradu, napríklad na matričnom úrade, v evidenciách obyvateľov a daňovníkov a podobne. Ak sa tento systém zavedie, preventívne bude zabezpečená ochrana údajov a informácií pred únikom a zneužitím. Taktiež bude jednoznačne definovaná zodpovednosť jednotlivých zamestnancov za ochranu týchto údajov a informácií," konkretizoval Karol Jedlovský.
Čo sa týka prvého certifikátu, zdôraznil, že ide o dlhodobý proces prípravy a zavádzania systému manažérstva kvality na všetkých odboroch úradu, aby ich činnosť fungovala efektívne. Výsledkom by nemalo byť len získanie certifikátu, ale hlavne spokojnosť obyvateľov mesta s poskytovanými službami. Podľa Jedlovského, ktorý predtým pracoval v certifikačnej spoločnosti a má s touto prácou svoje skúsenosti, žiadna firma zvonku tento proces nezavedie tak dôsledne, aby reálne fungoval.
Nie je to drahé?
Medzi Prešovčanmi, ktorí zaregistrovali zmeny na radnici a vedia aj o spomínanom odbore, rezonujú názory, že platy pre 4 ľudí na rok a viac sú iste drahšie, ako odmena konkrétnej konzultačnej spoločnosti. Mimochodom, OMK má ambíciu získať certifikát kvality vo februári 2009. "Ja osobne si myslím, že platba firme by bola vyššia a to aj preto, že aj tak by na úrade museli byť vyčlenení kontaktní ľudia, ktorí by s auditormi úzko spolupracovali a upozorňovali na konkrétne potreby mestského úradu. Naviac, žiadna konzultačná spoločnosť sama nepripraví konkrétne dokumenty úradu. Je to vždy v súčinnosti s konkrétnymi zamestnancami, ktorých je potrebné pre tieto činnosti vyčleniť," argumentoval Jedlovský. Zaujímalo nás tiež, čo sa s odborom stane, keď dosiahnu cieľ a získajú oba certifikáty. Zanikne? "Určite nie. Tento odbor bude mať za úlohu neustále sledovať vykonávané činnosti, bude preverovať zavedené systémy a ich efektívnosť prostredníctvom interných auditov a tým ho vylepšovať. Tiež zavádzať nové prvky do činnosti úradu v prospech obyvateľov a klientov," odpovedal na našu otázku šéf odboru.
* * *
Čo je manažment kvality?
n V celom procese nastolenia systému manažérstva kvality ide o to, aby boli stanovené pravidlá vykonávaných procesov, vstupov a výstupov a systém sledovania ich efektívnosti. Auditori doteraz pripravili napríklad smernicu na vedenie dokumentácie a záznamov, smernicu o zastupovaní vedúcich zamestnancov, zaviedli na jednotlivých odboroch interné pripomienkové konanie k materiálom, ktoré sa predkladajú na mestské zastupiteľstvo. Aktualizujú tiež dokumenty, ktoré doteraz buď obsahovali systémové nedostatky, alebo sa podmienky pod vplyvom novelizácií zákonov zmenili. Vypracovali tiež rizikovú analýzu pre kanceláriu prvého kontaktu, aby pomohli predísť prípadným nedostatkom, ktoré sa v praxi môžu objaviť. Najnovšie vypracovali smernicu o systéme riadenia sťažností, petícií a ostatných podnetov občanov, tiež interpelácií a požiadaviek poslancov. Platí aj pre požiadavky, ktoré predkladajú výbory v mestských častiach. "V kancelárii prvého kontaktu, ako aj v ďalších dvoch budovách úradu sú umiestnené schránky a formuláre, na ktoré môžu občania napísať svoje podnety. My ich posúdime a postúpime príslušným odborom na riešenie," dodal auditor Jozef Smetana. Smernica má zabezpečiť určenie termínov, dokedy treba podnety riešiť a odpovedať na ne. Jedlovský zdôraznil, že týmto systémom sa úradníci viac priblížia k obyvateľom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš