Juraja. V národnej kultúrnej pamiatke po šiestich rokoch pri tejto príležitosti zároveň ukončili aj reštaurovanie ikonostasu, ktorý posvätil košický eparcha vladyka Milan Chautur. Slávnosti sa osobne zúčastnil aj chargé d'affaires Svätej stolice Mons. Gianfranco Gallone.
SLOVINKY. Jedinečnosť a výnimočnosť chrámu spočíva v jeho veľkoleposti. Dlhý je takmer 45 metrov, široký 17,4 m a vysoký 39,8 m. Ikonostas pochádza z roku 1874, pravdepodobe v čase prvej prestavby chrámu. Myšlienka obnovy chrámu i reštaurovanie ikonostasu sa zrodila pred šiestimi rokmi.
"V roku 1997 som sem prišiel ako novokňaz. Farnosť prakticky po 46 rokoch dostala kňaza. Dovtedy bola zastupovaná z farnosti Kojšov. Už v roku 2002 vznikla potreba obnovy chrámu. Išlo dvestoročnú stavbu, ktorá nebola odvodnená. Rovnako strecha bola poškodená a zatekala. Veľkou túžbou ľudí bolo aj zreštaurovať ikonostas. Najprv sme sa pustili do odvodnenia chrámu, strechy a neskôr do ikonostasu. Prvú etpau sa nám podarilo uskutočniť s veľkou pomocou Košického apoštolského exarchátu. Rekonštrukciu strechy sme viac-menej financovali z vlastných zdrojov i s pomocou miestnych podnikateľov. Celkové náklady predsatvovali sumu 1,4 milióna korún," informoval Vladimír Varga, farár v Slovinkách.
Jedinečný ikonostas
O financie na obnovu ikonostasu sa Slovinčania uchádzali v rámci projektov. Veľkou mierou prispelo ministerstvo kultúry. Išlo o 800-tisíc korún, ktoré boli takmer polovicou celkových nákladov. Zvyšok predstavovali prostriedky podnikateľov, urbariátov, Obecného úradu v Slovinkách, no najmä veriacich. Podľa slov V. Vargu, je slovinský ikonostas jedinečný v tom, že je kompletný a obsahuje obrazy, ktoré nesmú na ikonostasoch chýbať.
Maliar zo Sloviniek
Pri príležitosti výročia chrámu i obnovy ikonostasu vydal farský úrad zaujímavú publikáciu venovanú významnému rodákovi. Kniha štvorice autorov pod názvom Farnosť Slovinky a Jozef Zmij Miklošík, okrem iného zachytáva život a dielo slovinského maliara. Toho v roku 1833 vyhlásil prvý prešovský biskup Gregor Tarkovič za prvého eparchiálneho maliara.
"Ide o veľmi významného, no doma doposiaľ málo známeho umelca, ktorý vyštudoval na viedenskej akadémii. Mal na starosti maľovanie ikonostasov v rámci vtedajšej prešovskej diecézy. Namaľoval aj kompletný ikonostas v neďalekom Kojšove. Paradoxom však je, že doma v Slovinkách nenamaľoval nič. O kvalitách J. Z. Miklošíka hovorí aj fakt, že portrétoval aj vtedajšieho panovníka Františka I. Slovinský ikonostas bol namaľovaný až po jeho smrti. Som rád, že sa nám podarilo zrekonštruovať chrám, dokončiť ikonostas i vydať publikáciu o významnom rodákovi a to v roku, kedy si pripomíname 200. výročie," dodal V. Varga.
Gréckokatolíci v Slovinkách
Podľa posledného sčítania z roku 2001 sa ku gréckokatolíckemu vyznaniu na Slovinkách prihlásilo 490 ľudí. Reálnych farníkov je v súčasnosti do 300.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš