Pritom v špičkových závodoch na výrobu potravín, ktorými zásobujú neporovnateľné množstvo ľudí, takýto drahý systém nemajú! Vedenie väznice predražený nákup priznalo. Argumentuje však tým, že nemohli ovplyvniť výber technologického zariadenia, keďže subdodávateľa technológie v rámci verejného obstarávania investičnej akcie vyberal dodávateľ stavby.
SABINOV. Nedodržanie zásady hospodárnosti a efektívnosti pri vynakladaní rozpočtových prostriedkov v rámci rekonštrukcie objektu väznice Sabinov zistil Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ). Na technológiu kuchyne vynaložil Ústav na výkon väzby (ÚVV) v Prešove v rámci rekonštrukcie sabinovského objektu na výkon trestu 13 miliónov korún. Tú tvorilo technologické zariadenie kuchyne v sume 10,4 milióna a systém HACCP v sume 2,5 milióna korún. Systém slúži na sledovanie a vyhodnocovanie podmienok, za ktorých bola strava pripravená, napríklad teplotu jednotlivých fáz prípravy jedla. Podľa odborníkov takýmto drahým systémom nedisponujú ani špičkoví výrobcovia potravín pre obyvateľstvo.
"Odkontrolovať hodnoty, ktoré majú byť dosiahnuté pri výrobe jedla, sa dá aj niekoľkonásobne lacnejším systémom. Existujú napríklad monitorovacie teplomery, využíva ich napríklad jedna výrobňa jedál v okrese Sabinov. Jeden teplomer aj so softvérom stojí okolo 12-tisíc korún. Má snímač, pamäť a zaznamenáva dosiahnuté teploty. Navyše, dá sa robiť aj jednoduchými zariadeniami," skonštatoval inšpektor potravinového dozoru z Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy v Prešove.
Luxus pre väzňov
Pri stavbe kuchynsko-jedálenského bloku v sabinovskej väznici bolo verejné obstarávanie vyhlásené na stavebnú časť aj s technologickým zariadením kuchyne v rámci jednej súťaže. Súťaž vyhral ten, kto ponúkol najnižšiu cenu celej dodávky. Avšak zariadenie kuchyne spolu aj s HACCP dodal za 13 miliónov. Podľa NKÚ bola táto suma v porovnaní s ostatnými účastníkmi súťaže v tejto časti o 1,2 až 5 miliónov vyššia než ostatné ponuky!
"Zo skutočnosti, že ponuka víťaza na dodávku technologického zariadenia kuchyne bola najnevýhodnejšia, vyplýva, že taký spôsob verejného obstarávania, keď bola vypísaná súťaž na realizáciu stavby spolu s dodávkou technologického zariadenia, v danom prípade viedol k nehospodárnemu vynaloženiu finančných prostriedkov," píše sa v správe NKÚ. Zároveň NKÚ, podobne ako riaditeľ prešovského ÚVV Pavel Urban konštatuje, že obstarávateľ, teda ÚVV "nemohol sám ovplyvniť výber technologického zariadenia - jeho značku, kvalitu a cenu, keďže subdodávateľa tohto zariadenia v rámci verejného obstarávania investičnej akcie vyberal dodávateľ stavby."
Podľa našich informácií však ÚVV mohol namietať tú časť zmluvy, ktorá sa týkala dodávky spomínaného systému do kuchyne.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš