chát vo Vysokých Tatrách. Čo všetko ľuďom hrozí a nehrozí, sme zisťovali v teréne.
VYSOKÉ TATRY. Výstrahu na tabuľke sprevádza text: "5. stupeň ochrany prírody - Spracovanie lykožrútovej kalamity štátnou správou ochrany prírody nedovolené." Štátne lesy TANAP-u takýmito tabuľkami označili aj ďalšie chodníky od Tichej po Bielovodskú dolinu.
Riziko odhadnúť nevedia
Lesníci, ktorí sa o vysokohorské chodníky starajú, upozorňujú, že konáre stromov napadnutých lykožrútom sa môžu pri silnejšom vetre odlomiť. Stromy s chrobákom preto chceli vyťažiť. Štátni ochranári im to v najvyššom piatom stupni ochrany nedovolili. Mieru hrozby, že na vás dnes v Tatrách spadne strom, podľa lesníkov ťažko odhadnúť. "Nedá sa to povedať. Ide o potenciálne riziko," vysvetlila Lenka Burdová zo štátnych lesov.
Ako na križovatke
Situáciu priamo na mieste opísal strážca národného parku, ktorý má daný úsek na starosti. Pre háklivosť témy si želal ostať v anonymite. "Tým, že odumierajú stromy na ceste ku Zamke, hrozí aj pád skál. Práve stromy doteraz držali bralo po kope," povedal strážca. Pre padajúce skaly bol dokonca tento úsek magistrály cez leto pre pár rokmi uzavretý. Dôvod na paniku však vôbec nevidí. "Že vás na ceste ku Zamke dnes zasiahne skala alebo strom je rovnako pravdepodobné, ako že vás zrazí auto, keď v Poprade prejdete päťkrát cez križovatku," odhaduje zamestnanec z terénu. Podľa neho je problém taký zložitý, že pustiť sa do riešenia boja i samotní lesníci.
Chatárke tabuľky neprekážajú
Chatárke Zamkovského chaty Jane Kalinčíkovej tabuľky ako nové reklamné lákadlo pre turistov neprekážajú. "Stromy bolo potrebné zrezať. Lykožrút všetko zožerie a nám ostane len pohľad na holé skaly," povedala Kalinčíková.
Myslí si, že štátna ochrana prírody a tretí sektor majú na riešenie lykožrútovej kalamity mylný pohľad. "Niekedy sú to až debilné názory ľudí, čo so životom v Tatrách nemajú skúsenosti," domnieva sa Kalinčíková.
Nebezpečné stromy režú
Riaditeľ Správy TANAP-u Pavol Majko vysvetľuje, že stromy ohrozujúce ľudí pri chodníkoch lesníci zrezávajú: "Ak je ohrozené zdravie ľudí, výnimku žiadať netreba. Samozrejme, zabezpečiť stopercentnú bezpečnosť sa nikdy nedá. Robíme však všetko, čo je potrebné." Aby sa predišlo sporom, stromy na zrezanie lesníci určujú spoločne s pracovníkom ochrany prírody.
Majko: Je na to dôvod
Majko pokladá neudelenie výnimky na ťažbu smerom na Zamkovského chatu za logický postup. "Ide o najcennejšie jadrové územie národného parku. Robiť zásahy tu by bol nezmysel," povedal Majko. Ten predpokladá, že aj skalné bralá sa časom stabilizujú. "Vyschýnajúce stromy nahradia nové, ako jarabina a neskôr ďalšie," povedal Majko.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš